Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Evren, “İşi yargıya bırakmam intihar ederim”

27.06.2009 12:38
Meclis'in 12 Eylül darbecilerini yargılama konusunda uzlaşması darbenin mimarı olan Kenan Evren'i kızdırdı. Evren, “İşi yargıya bırakmam intihar ederim” diye rest çekti. Kamer Genç, “Hemen intihar etsin” çağrısında bulundu.
Hükümet ile muhalefetin 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasını önünü tıkayan Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılması konusunda uzlaşmasına darbenin mimarı olan Kenan Evren'den sert tepki geldi. Hürriyet ve Milliyet gazetelerine konuşan Evren, 12 Eylül'ü halkın desteklediğini öne sürerek, referandumla yargı yolunun açılması halinde intihar edeceğini söyledi. Evren şunları söyledi: “Beni yargılamak mı istiyorsunuz? Buyurun gidip halka sorun. Bir referandum yapın. Evren Paşa yargılansın mı diye sorun. Eğer halk 'Evet yargılansın' derse, milletimin önünde herkese söz veriyorum. Bu işi yargıya bırakmam. İntihar ederim.” Kenan Evren'in bu meydan okuyan açıklaması ilginç tepkilere neden oldu. Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, “Kahramanlık yapmasın, bugünden tezi yok intihar etsin” çağrısında bulundu.
SUÇUNU KABUL EDİYOR

Evren'in yargılanması için iddianame hazırladıktan sonra meslekten ihraç edilen eski savcı Sacit Kayasu da, intihar restini “Bu aslında şunu ortaya koyar. Eğer bir dava açılırsa, demek ki bu utanç verici bir olay ve intihara kadar götürecek bir netice çıkarıyor. Bu fiilin utanç verici olduğunu Kenan Evren de kabul etmiş demektir. Bu bakımdan kendisini kutlamak lazım” diye yorumladı.

TALİMAT MI VERİYOR

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ “Sayın Evren'in görüşleri kendisini bağlar, kendi takdiridir. Ben Sayın Evren'e niye böyle düşünüyorsunuz, böyle davranıyorsunuz diyebilir miyim?” dedi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay da Evren'in, 12 Eylül'ün Genelkurmay Başkanı olmadığını, talimatla referandum yaptıracak konumda olmadığını söyledi.


Hiç durma intihar et

Evren'in “Halk benim için 'Yargılansın' derse, yargıyı beklemem intihar ederim” açıklamasını NTV'ye değerlendiren Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, “Hemen bugünden tezi yok intihar etsin” dedi. 12 Eylül'ün laik Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütünlüğünün korunmasına büyük darbe vurduğunu öne süren Genç, “Demokrasi askıya alınmıştır. Birçok masum inanın ölümüne, işkence görmesine, işinden ve aşından olmasına neden olmuştur” dedi. Genç şunları söyledi: “Yargılansın, herkes hak ettiği cezayı ya kendi eliyle ya da kanunla çekmelidir. Eğer birileri 'Kanunu beklemeyeyim, cezamı kendim çekerim' derse kendisini tebrik ederiz. Kenan Evren de öyle kahramanlık yapmasın. Kendisi büyük bir suçludur. Ona tavsiye ediyorum, hemen bugünden tezi yok intihar etsin.”Kaynak:
Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri