Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Evren'in karakutusu sessizliğini bozdu

24.09.2010 13:18
12 Eylül döneminde Kenan Evren'e en yakın isimlerden biri olan Ali Baransel suskunluğunu bozdu...

 

* Şimdi eleştirenler geçmişte Evren'in karşısında 'esas duruş'a geçiyorladı.

* Parti liderleri, bürokratlar odaya 'şak' yapıp piyade eri selamıyla giriyorlardı.

* Holding patronları komutanların sandalyesi yanında diz çökerdi. 

* Medya patronları ise yemek daveti için sıraya girerdi.

Bu sözler 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Başdanışmanı ve Basın Sözcsü Ali Baransel'e ait.

Baransel yakında çıkacak olan Esas Duruş adlı kitabından bazı çarpıcı başlıkları Akşam Gazetesi'nden Burcu Bulut'a anlattı...

GAZETE SAHİPLERİNDEN YEMEK DAVETİ YAĞDI

12 Eylül yönetiminin neler yapacağı çok merak edilirdi. Merak edenlerin başında da alemi gelirdi. İstanbul Yeşilköy'de harp okulunda gerçekleşen bir törene gittik. Konsey Başkanı Evren ve askeri darbeyi yöneten dört komutan törendeki yerlerini aldı. Ben de uzaktan seyrediyordum. Törene katılan herkes el pençe divan, hayret ve hayranlıkla seyrediyordu, Evren ve ekibini. O dönemde çıkan gazeteler 'Yeni yönetim Türk ekonomisinde devletin egemen olmasını istiyor' diye manşetten haberler vermişlerdi. Herhalde başlıklardan o kadar etkilenmişlerdi ki, o koskoca, ulaşılmaz holding patronları, komutanların sandalyesinin yanında diz çökerek dertlerini anlatmaya çalışıyorlardı.
Cumhurbaşkanı Evren'i, aynı holding patronları, gazete sahipleri ve bürokratlar evlerine yemeğe davet ederlerdi. Hatta o kadar ısrar etmişlerdi ki, davetlerin bazılarına kerhen de olsa katılmak zorunda kalmıştı. İşte bu kadar garip bir toplumuz. İnsan duygusunun zaman ve zemine göre şekillenmesinden başka bir şey değil bu! Bunları gördüğüm için üzülüyorum.

BÜROKRATLAR ODAYA PİYADE ERİ GİBİ SELAMLA GİRİYORLARDI

İnsanlarımız çok çabuk uyum sağlıyorlar. Mesela o dönem Cumhurbaşkanı Evren'in odasına gelen bürokratlar, siyasi parti genel başkanları piyade erleri gibi şak selam verip giriyorlardı. Böyle şey olur mu? O yüzden yeni kitabımın adını da 'Esas Duruş' koydum. Çok oynak, çok kaypak insanlar var. Üstelik zamana zemine göre gidip gelen insan tiplerinin sayısı da giderek artıyor. Toplumun hastalığı bu. Kitabımda işte bunu anlatacağım. 2011 başında piyasaya çıkarmak istiyorum.

'ATATÜRK GİBİ TARİHTEKİ YERİNİZİ ALACAKSINIZ'

Kenan Evren'in Cumhurbaşkanlığı döneminde kendisiyle aktif olarak çalıştım. Mümkün olduğu kadar Köşk, basın ve toplum arasında sağlıklı bir iletişim kurmaya çaba gösterdim. Mesela o dönemdeki siyasi partiler, iktidardaki bakanlarla pek çok seyahate gittik. Bırakın eleştirmeyi, bakanların büyük bir bölümü açılış törenlerinde konuşma yaparken Evren Paşa'ya akılalmaz övgüler düzerlerdi

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri