Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'da Türkiye mevsimi yaşanıyor

06.10.2009 23:46
'Türkiye Mevsimi' etkinlikleri çerçevesinde Eyfel Kulesi Türk bayrağı renkleriyle ışıklandırılırken Orhan Pamuk'a Paris'in büyük madalyası ödülü verildi.
Fransa'da süren ''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri çerçevesinde, Paris'in simgesi Eyfel Kulesi'nin cephesi Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırılırken yazar Orhan Pamuk'a da Paris'in simgesel 'büyük madalyası' verildi.

324 metre uzunluğundaki Eyfel Kulesi'nin ilk 2 katını oluşturan 115 metre kırmızı, üst tarafta kalan 209 metre beyaz ışıklarla süslendi. Etkinlikler çerçevesinde Paris'in simgesi tarihi Eyfel Kulesi, 5 gün boyunca, saat 20.00'den sabaha dek Türk bayrağının renkleri kırmızı ve beyaza bürünecek.

Türk bayrağıyla ışıklandırma gösterisinin startı, kulenin tam karşısındaki ''Cafe De L'Homme''da, Türk ve Fransız yetkililer tarafından ortaklaşa verildi. Işıklandırmanın ardından kulenin önünde bekleyen çok sayıda Türk vatandaşı, ''Kırmızı Beyaz En Büyük Türkiye'' sloganıyla etkinliği coşkuyla alkışladı.

Işık gösterisinin başlaması dolayısıyla, Türkiye'nin Paris Büyekelçisi Osman Korutürk, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un da katıldığı bir resepsiyon verdi.

PAMUK'A 'BÜYÜK MADALYA'

Öte yandan Paris Belediyesi, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a bugün kentin simgesel ''büyük madalyasını'' verdi.

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, Paris Belediye Sarayı'nda düzenlenen törende, ödülü Orhan Pamuk'a sundu.

Delanoe, yaptığı konuşmada, kendisinin de Orhan Pamuk'un çok iyi bir okuyucusu olduğunu belirterek, sanatı ve romancıları seven Paris halkı adına bu ödülü vermekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Pamuk'a övgüler yağdıran Delanoe, Türkiye'nin de kriterleri yerine getirdiğinde Avrupa Birliği üyesi olmasından yana olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin çok önemli bir uygarlık ve büyük bir ülke olduğunu vurgulayan Delanoe, Türkiye'ye Avrupa kapılarının kapatılmaması gereketiğini belirterek, demokratik Avrupa'nın inşasında Türkiye'nin de yer alması gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında, Eyfel Kulesi'nin Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırılmasıyla ilgili kendisine yöneltilen eleştirilere üstü kapalı yanıt getiren Delanoe, ''Bu konuda eleştirilere uğruyorum ama özür dilemeyeceğim. Yaptıklarımın arkasındayım'' diye konuştu.

Fransa'da Jean-Marie Le Pen'in liderliğini yaptığı aşırı sağcı Ulusal Cephe, yayımladığı bir bildiriyle, ''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri çerçevesinde, Eyfel Kulesi'nin Türk bayrağı renkleriyle ışıklandırılacak olmasını protesto etmişti. ''Türk Eyfel Kulesi'ne Hayır'' başlığıyla hazırlanan protesto bildirisinde, aşırı sağcı partinin, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktığı hatırlatılmıştı.

Parti tarafından yapılan açıklamada, Eyfel Kulesi'nin Türk bayrağı biçiminde ışıklandırılmasına izin verdiği için Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe'nin, perşembe günü düzenlenecek gösteriyle protesto edileceği duyurulmuştu.

PAMUK: ÖDÜLÜ İSTANBUL ADINA ALIYORUM

Delanoe'den sonra konuşan Pamuk, kendisine sunulan ödül için teşekkür etti ve bu ödülden büyük onur duyduğunu söyledi. Paris'in Türk yazarları için çok önemli bir yeri olduğunu belirten Pamuk, ''Türk yazarları için Paris her zaman önemli bir düşünce merkezi olmuştur. 150 yıllık Türk edebiyat tarihinde Paris'i düşünmeden yazan bir Türk yazarı yoktur'' diye konuştu. Kendisini bir İstanbul yazarı olarak niteleyen Pamuk, ''Paris'in olduğu gibi İstanbul'un da arkasında zengin bir tarih var. Bu ödülü yaşadığım kent İstanbul adına da alıyorum'' dedi.

Paris Belediyesi tarafından ilk kez 1911 yılında oluşturulan ödül, Paris halkına sanatsal açıdan katkıda bulunan kişilere veriliyor.

Belediye, bu yıl fotoğraf sanatçısı Ara Güler ve Cannes Film Festivali'nde geçen yıl ''Üç Maymun'' filmiyle en iyi yönetmen ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan'a kentin simgesel madalyasını vermişti.

Fransa'daki ''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri, temmuz ayında yine Eyfel Kulesi'nin önünde Anadolu Ateşi dans topluluğunun gösterisi ve Mercan Dede konseriyle başlamıştı.

''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri kapsamında Fransa'da 9 ay süreyle, başta Paris olmak üzere 70'i aşkın kentte 400'ün üzerinde sanatsal ve kültürel faaliyetle Türkiye tanıtılıyor.
Bu haber toplam 9660 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri