Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eyleme İlk Uyan CHP Oldu

15 Temmuz 2008 / 13:17
Ergenekon iddianamesini kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmak için eyleme konulan 22 maddelik 'sulandırma planı'na ilk uyan CHP oldu..

Star'ın deşifre ettiği 'sulandırma planı' Ergenekon iddianamesinin açıklanmasının hemen ardından uygulamaya kondu. CHP'li Özyürek, 'Dağ fare doğurdu' dedi

YÜZYILIN davası olarak görülen Ergenekon iddianamesinin açıklanmasının ardından, kamuoyunda oluşacak tepkiyi kırmak isteyen çevreler 'sulandırma planı'nı devreye soktu. İlk tepki daha önce Ergenekon'un avukatlığına soyunan CHP'den geldi. CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, İstanbul Cumhuriyet Savcıları, Zekeriya Öz, Mehmet Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından hazırlanan Ergenekon iddianamesini 'Şu aşamaya kadar dağ fare doğurmuştur denilebilir' sözleriyle değerlendirdi. Uzun süre 'darbe günlükleri' etrafında bir darbe teşebbüsünden bahsedildiğini hatırlatan Özyürek, 'Oysa iddianamede darbe günlükleri ve orada geçen olaylar iddianamenin konusunu oluşturmamış' dedi. Cumhuriyet gazetesi yazarı Ali Sirmen, iddianameyi yetersiz bulurken, 'Ergenekon soruşturması, toplumdaki istikrarsızlığı artırıyor' iddiasında bulundu. Ergenekon zanlısı Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül ise, soruşturma kapsamında elde edilen delillerin hukuken delil sayılamayacağını ileri sürdü.

Aktifhaber'in notu: Bir başka CHP'li vekil de Kanal D'ye yaptığı açıklamada iddianame için 'fasa fiso' tabirini kullandı..
Kaynak:
Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri