Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eymür'e Hapis

27 Haziran 2008 / 08:00
Mehmet Eymür, eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'a “hakaret” ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada, 7 ay hapis ve 513 YTL adli para cezasına çarptırıldı.
Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'a “hakaret” ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada, 7 ay hapis ve 513 YTL adli para cezasına çarptırıldı. Eymür'ün hapis cezası, adli para cezasına çevrildi. Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yeniden görülen davanın duruşmasına, Eymür'ün avukatı Recep Öksüz ile Atasagun'un avukatı İlker Üstünkal katıldı.
Avukat Üstünkal, Yargıtay'ın bozma ilamını kabul etmediklerini bildirdi. Uzlaşmalarının da söz konusu olmadığını ifade eden Üstünkal, Eymür'ün, ilk kararda olduğu gibi cezalandırılmasını istedi. Eymür'ün avukatı Öksüz ile Cumhuriyet Savcısı Yücel İldeniz ise Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasını talep etti. Yargıç Mehmet Nuri Öztürk, verdiği ara kararda Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Devam eden duruşmada, Atasagun'un avukatı Üstünkal ile Cumhuriyet Savcısı İldeniz, Eymür'ün cezalandırılmasını isterken, Eymür'ün avukatı müvekkilinin beraatini talep etti.

Kararı açıklayan Yargıç Öztürk, Eymür'ün 765 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) “hakaret ve sövme cürümleri”ne ilişkin maddesi uyarınca 7 ay hapis ve 513 YTL para cezasına çarptırıldığını, hapis cezasının da 2 bin 823 YTL adli para cezasına çevrildiğini açıkladı. Öztürk, Eymür'ün yerine olan “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının uygulanmasına yer olmadığını” ifade etti.

İddianamede, Eymür'ün, bir internet sitesinde, 14 Mayıs 2004'te, “MİT'te temizlik” başlığıyla yayınladığı yazıda, Atasagun'a “hakarette” bulunduğuna yer verilmişti.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Eymür'ü daha önce 765 Sayılı TCK uyarınca 7 ay hapis ve 513 YTL para cezasına çarptırmış, hapis cezası da yine 2 bin 823 YTL adli para cezasına çevrilmişti. Yargıtay, kararı, “hükmün açıklanmasının geri bırakılıp, bırakılamayacağının değerlendirilmesi” için bozulmuştu
Kaynak:
Bu haber toplam 1250 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri