Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ezanı Susturmaz, Camiyi Kapatmayız

19.11.2009 14:25
25 Kasım günü bazı imamların camiye gitmeyeceğini açıklamasına yetkili sendikadan sert tepki geldi.

Diyanet kolunda en fazla üyeye sahip olan Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız,  bazı din görevlilerin üye olduğu Türk Diyanet Vakıf- Sen’in  25 Kasım’da camiye gitmeme kararına sert tepki gösterdi. Yıldız, “bu tür eylemler bizim mesleğimizle bağdaşmayan davranışlardır. Bizler din görevlileri olarak  her zaman camilerimizde ve görevimizin başında olacağız. Bize hiç para verilmese bile ezanı susturmayız, camiyi kapatmayız” dedi.   

 

Türk Diyanet Vakıf- Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi’nin, hükümetin toplu sözleşme görüşmelerinde olumsuz tutumunu protesto için kamu görevlilerinin bir günlük iş bırakma eylemi yapacağı 25 Kasım günü imamların da camiye gitmeyeceğini açıklaması tepkileri beraberinde getirdi. “Din hizmetinin  hayatı anlamlandıran ve yaşanabilir kılan bir değer olduğunu vurgulayan Diyanet- Sen Genel Başkanı Yıldız, “Din hizmeti Peygamber mesleği olduğu için mesleklerin en şereflisi ve en değerlisidir. Din görevlisi olmak da Yüce Peygamber’imizin vârisi olmak demektir. Biz her fiilimizde ve her sözümüzde din görevlisi kimliğimizi unutmamak, din görevlisinden beklenen saygınlık ve ölçü içerisinde olmak zorundayız. Evrensel değerler çerçevesinde toplumun her kesimine hitap etmek herkesi kucaklamak durumundayız. Bizim ibadethanelerimiz, birlik ve beraberliğin sağlandığı yerlerdir ve zaten anlamı da budur. Bu nedenle bizler Diyanet-Sen olarak kuruluş aşamasından yasal döneme geçiş sürecine ve günümüze kadar ki süreçte hep  “hak kutsaldır, hak arama mücadelesi de kutsaldır. Ancak biz hiçbir zaman görevimizi ve görev yerlerimizi terk etmeyeceğiz. Bize hiç para verilmese bile azanı susturmayız, camiyi kapatmayız. Bizim görevimiz yalnızca kendimize karşı değil tüm topluma karşıdır ve ihmal kabul etmez” dedik ve demeye de devam ediyoruz. . Hak aramanın bir çok yolu vardır. Ve biz din görevlileri için görevi terk etmek, cemaati başsız bırakmak asla bunlardan biri olmamalıdır” şeklinde konuştu. 

 

Yıldız, “Diyanet-Sen olarak Din Görevlilerin ve Vakıf Çalışanlarının sorunlarını sonuna kadar her platformda savunacağız ama bize yakışır bir şekilde camimizi terk etmeden cemaatimizin yanında kalarak  yapacağız bunu. Bazı sendikaların 25 Kasım’da görevlerini bırakıp camiyi terk etmelerini de doğru bulmuyor, bu tür eylem ve boykotların din adamlarına yakışmadığına inanıyoruz” dedi.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri