Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sosyal ağlar yardımı ile işinizi büyütmenin sırları

15.11.2010 08:59
İşte sosyal ağlarda etkinliğinizi artırarak işinizde hedeflediğiniz başarıyı yakalamak için birkaç öneri:

Ali Babaoğlan'ın yazısı

Kullanıcıların sanal buluşma noktası olan sosyal paylaşım siteleri her geçen gün daha büyük rağbet görüyor. Özellikle gençler zamanının çoğunu Facebook, Twitter, Friend Feed ve LinkedIn gibi sitelerde geçiriyor. Peki boşa zaman harcamak yerine bu siteleri işinizi büyütmek için kullanmayı hiç düşündünüz mü?

Sosyal ağlar iş sahiplerini reklam maliyetinden kurtararak müşterileriyle doğrudan temas imkanı sunuyor. Diğer pazarlama araçları gibi bu siteler i de aktif şekilde kullanarak işinizi büyütmek mümkün. İşte sosyal ağlarda etkinliğinizi artırarak işinizde hedeflediğiniz başarıyı yakalamak için birkaç öneri:

1- En iyi siteyi belirleyin:
Sosyal bir çok farklı amaç için oluşturulabilir. Ancak siz iş alanınızla ilgili olanları tercih etmelisiniz. Bu sitelerde aynı dili konuştuğunuz insanlar olduğunu göreceksiniz. Bu da size ortak ya da müşteri bulma hususunda yardımcı olacaktır.

2- Önemli gruplara katılın: Sosyal sitelerde yeniyseniz, çevrenizin daha dar olması normal. Ancak işinizle ilgili önemli grup ve forumlara katılarak çevre edinmeniz mümkün. Ancak bu sitelerde yapacağınız paylaşımlarda kuru kuruya ürünün reklamını yapmaktan ziyade, işinizle ilgili diğer üyelerin de cevap yazabileceği fikirlerinizi yazmaya özen gösterin.Böylesi daha etkili olacaktır.

3- Sektörünüzde önemli kişilerle iletişim kurmaya çalışın: İş sahanızı ilgilendiren internetteki ünlü kişi ve bloglarla iletişim kurmayı deneyin. Sektöre olan ilginiz ve öğrenme hevesinizi gösteren mesajlar buralarda ilgi uyandıracaktır.

4- Kendinize bir imaj oluşturun:
Aktif ve tutarlı olun. Uzun süre pasif kalırsanız hesabınız kapanacaktır. Haftalık düzenli bir zaman ayırarak hesabınızı güncelleyin.

5- Alanınızda uzman olduğunuzu gösterin:
Diğer üyelerin işine yarayacak strateji ve fikirlerinizi paylaşmanız güvenilirliğinizi artıracaktır.

6- Diğer üyeleri dinleyin ve sorularını cevaplayın: Gruptaki diğer üyelerin paylaşımlarını takip ederek sektörünüzle ilgili soruları yanıtlamaya çalışın. Böylelikle iş alanınızla ilgili kaygı ve sorunları da görmüş olursunuz. Nerede olduğunuzu bilmek, hedeflerinize ulaşmak konusunda size yardımcı olacaktır.

Zaman Gazetesi

Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri