Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Facebook'taki garip tuzak!

10.08.2010 00:38
Facebook'la ilgili pek çok tehlikeyi biliyorsunuz ama bu seferki gerçekten de çok farklı ve ilginç...

Facebook uyarısındaki tuzağa dikkat edin!

 

Facebook'la ilgili pek çok tehlikeyi biliyorsunuz ama bu seferki gerçekten de çok farklı ve ilginç...

 

İnternet kullanıcılarını bekleyen virüs tehlikelerine karşı uyarıyoruz, ancak bu tehlike uyarısı diğerlerinden oldukça farklı; uyarının ta kendisine karşı bir uyarı niteliği taşıyor.

 

Olmayan bir tehlikeye karşı kullanıcıları uyaran mesajın kendisi bir yalan! Kullanıcılar tehlike uyarısını arkadaşlarına iyilik olsun diye paylaştıkça bu uyarınının bağlı olduğu sayfaların reklamını yapmış oluyor.

 

Babasının Facebook duvarına yazdığı bir yazıdan sonra intihar eden bir kızın mesajının, aslında zararlı bir yazılım olduğuna dair uyarı tepeden tırnağa yalan bir hikaye üzerine kurulu.

 

Sophos'un ortaya çıkarttığı sorun ise bu sonradan oluşturulmuş sahte sayfaların, sörfçüler üzerinden online anketler ve benzeri vakit kaybettirici uygulamalar ile para kazanmaya yönelik oluşuydu. Yani ortada direkt bir zararlı yazılım yok; ama sahte bir hezeyan ve zaman kaybı tehlikesi var.

 

Kullanıcılara tavsiyemiz bu tür uyarıları direkt paylaşmadan önce, güvenilir haber kaynaklarından böyle bir tehlike olup olmadığını araştırmalarıdır.

 

CHIP Online

Bu haber toplam 2942 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri