Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Facebook'ta Avlanmayın

26 Haziran 2008 / 09:30
Facebook'ta arkadaşlarınızla yazışıyorsunuz. Ama unutmayın orada hırsızlar da var ve avlanıyorlar.
Yaz tatiline çıkanların evlerini soymak istiyen hırsızlar, internetteki ünlü sosyal etkileşim sitesi Facebook'u takip ediyor.

Tatile çıkacağını Facebook'taki sayfasına yazıp arkadaşlarıyla paylaşanlar, bunun hırsızlara bir davetiye olduğunun farkında bile değil... Çünkü orada yazılanları tanımadığınız insanlar da okuyabiliyor. Ve bunlar arasında da hırsızlar çoğunlukta...

"BEN TATİLDEYİM" YAZMAK BİR DAVETİYE

Trygg-Hansa isimli İsveçli sigorta şirketinin yetkilisi Håkan Franzén, "Yaz tatiline çıkacağını Facebook'taki sayfaya taşımak demek, hırsızlara davetiye çıkarmak demektir" dedi.

İsveç'teki emniyet yetkillerinden Kent Pira, "İnsanların nette açık açık konuşması her zaman problemdir. Bilgilye ulaşanlar he zaman dürüst insanlar olmayabilir" diye konuştu.

BİRKAÇ DAKİKADA BİLGİYE ULAŞTI

Bu konuda bir deneme yapan Expressen Gazetesi, birkaç dakika içerisinde Emelie isimli genç bir kızın internetten ev adresine, telefon numarasına ve şu an Barcelona'da tatilde olduğu bilgisine ulaştı.

Gazete, Emelie'yi arayarak olası hırsızlık tehlikesini bildirdi. Emelie ise, "Hiç bu şekilde düşünmemiştim. Şu an annem babam evde olduğu için problem yok ama eğer annemler olmasaydı kesin evde soygun olurdu" dedi.

İsveçli yetkililer Facebook gibi bu tür buluşma, tanışma sitelerinde insanların kendi isimleri yerine takma isimler kullanmalarının daha sağlıklı olabileceğini, ama kimseyi de buna zorlayamayacaklarını belirttiler.


Kaynak:
Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri