Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Facebook'a Üyelerinden Darbe

18.05.2010 09:36
Facebook ‘gizlilik seçeneği’ değiştirdi, üyeler tedirgin oldu. Bir bir üyeler Facebook'u terk ediyor.

Facebook’un gizlilik seçenekleri konusunda yaptığı değişikliklerin ardından ortaya çıkan ‘anti-Facebook’ gruplarının her geçen gün daha da güçlendiği belirlendi.

 

Güvenlik ayarlarının hem karışık olduğunu hem de Facebook’un gizlilik konusunda yeterli  güvenliğe  sahip olmadığını savunan kullanıcıların, gruplar kurarak toplu halde Facebook’tan çıkmayı planladığı belirtildi.

 

Kullanıcılara 50 farklı seçenek ve kullanıcının isteğine göre 170 farklı şekilde kişiselleştirebilme imkânı tanıyan yeni gizlilik ayarlarının ardından profilini kapatan kullanıcı sayısının oldukça arttığı ortaya çıktı.

 

Facebook’un kullanıcılarına sunduğu gizlilik politikasından memnun olmayan bir grup, dünyaca ünlü arkadaşlık sitesini protesto etmek amacıyla dünya genelindeki Facebook kullanıcılarını bir araya getiriyor.

 

Gizliliğe saygı duyulmuyor

 

QuitFacebookDay.com adlı sitede, 31 Mayıs’ta Facebook’taki hesaplarını donduracak olan üye sayısının ilk günden 780’i geçtiği belirtildi.  Haber yayına hazırlanırken bu sayı 3872 idi.

 

Sitede “ Eğer siz de Facebook’un size, kişisel bilgilerinize ya da internetin geleceğine  saygı duymadığını düşünüyorsanız, bize katılın ” mesajı verildi.

 

ABD’li 4 üniversite öğrencisi de Facebook’un son dönemlerde artan kişisel gizlilik tartışmalarına karşı, her kullanıcın hangi bilgilerini ne şekilde paylaşacaklarına karar verebilecekleri, açık kaynak kodlu, Diaspora adını verdikleri bir sosyal ağ alt yapısı oluşturacağını açıkladı. Başlattıkları bağış kampanyasıyla bu 10 bin dolara ulaştıkları taktirde yaz tatilinde Facebook’u bitireceklerini açıklayan bu grubun şimdiden 100 bin dolar topladığı belirlendi.

 

Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri