Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Faili Meçhuller Platformuna Tepki

12.02.2010 18:07
Bahçeli: Bizi suçlayan zihniyetin temsilcileriyle görüşmemiz söz konusu olamaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin ailelerin oluşturduğu platformu tek taraflı gördüklerini belirterek, "Ailelerden bazıları fail olarak milliyetçi-ülkücü camiayı hiçbir delile dayanmadan suçladıkları için önyargılı zihniyetin temsilcileriyle görüşmemiz söz konu değildir." dedi.

Devlet Bahçeli "faili meçhul cinayetlerin soruşturulmasına" ilişkin yaptığı yazılı açıklamada,her meslek grubundan ve her sosyal kesimden çok sayıda vatandaşın ölümü ile sonuçlanan ve failleri bulunamayan cinayetleri ülkenin talihsiz bir vakıası olarak gördüğünü kaydetti.

SAĞ-SOL AYRIMI YAPILMADAN HEDEF ALINDILAR

Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi'nin, hangi düşünceye sahip olursa olsun, hangi nedenle gerçekleşirse gerçekleşsin hayatın kaybedilmesi gibi çok hassas bir konunun öneminin farkında olduğunu vurgulayarak, "Bugüne kadar failleri bulunamamış bazı cinayetlerin sağ, sol ayrımı gözetmeksizin her siyasi görüşe mensup insanları hedef aldığı da bilinmektedir. Geride kalan yıllar içinde yaşanan cinayetlerin önemli bir bölümünün de toplumca milliyetçi-ülkücü ve vatansever olarak bilinen aydın, yazar, öğrenci, siyasetçi ve bürokratları da kapsadığı bir gerçektir. Çok sayıda insanın kaybı ile sonuçlan bu olayların faillerinin bugüne kadar yakalanamamış olması elbette ki mazur görülecek, göz ardı edilecek bir husus değildir. Ancak, yakınlarını cinayete kurban vermiş bazı aileler ve çevreler tarafından yıllardan beri sözde fail olarak suçlanan insanların ve siyasi görüşlerin de aklanmasına mutlaka ihtiyaç vardır." ifadesini kullandı.

Bahçeli, şunları kaydetti: "Milliyetçi Hareket Partisi şayet karanlıkta kalan hususlar gerçekten ortaya çıkartılacaksa, cinayetlerin failleri adalet önünde hesap verecekse böylesi hak ve adalet arayışının yanında ve destekçisidir. Bizim talep ve beklentimiz, faili meçhul kalmış cinayetlerin aydınlatılmasındaki çabaların bütün siyasi görüşlere ve bütün olaylara yönelmiş bir derinlikte ve kapsamda olmasıdır."

Yakınlarını cinayete kurban vermiş ailelerin, olayların aydınlatılması konusunu Türkiye Büyük Millet Meclisi zeminine taşıdıklarını hatırlatan Bahçeli, "Ailelerden bazıları fail olarak Milliyetçi Hareket'in mensuplarını ve milliyetçi-ülkücü camiayı hiçbir delile dayanmadan suçladı. Bu itibarla, zaten hukukun tespit edemediği failleri kendilerine malum olan ve açıklayan bu ailelerin, samimiyetle gerçeği aradıkları konusu kuşkulu olduğu gibi, bu anlayışa sahip kişileri barındıranların oluşturduğu platformların TBMM grubumuzla yapacağı görüşmelerin de bir anlamı ve karşılığı olmayacağı ortadadır. Yıllardan beri olayları partimize yıkmaya çaba harcayan, partimizi hedef gösteren ve bu niyetlerini de devam ettirdiği gözlenen önyargılı zihniyetlerin temsilcileri ile görüşmemiz söz konu değildir." açıklamasını yaptı.

AKP, CHP VE BDP ELELE VERİP CİNAYETLERİ ÇÖZSÜN

Partilerin söz konusu cinayetlerin faillerinin ortaya çıkartılması hususunda konunun takipçisi olacaklarını söylediklerini hatırlatan Bahçeli, partilere şöyle çağrıda bulundu: "O halde yapacakları ittifaklar ve çalışmalar karşısında Milliyetçi Hareket Partisi'nin bir engel teşkil etmeyeceğinin ve desteğimize ihtiyaç duyulmayacağının bilinmesinde yarar vardır. Bizim düşüncemiz, AKP, CHP ve BDP'nin el ele verip müşterek hareket ederek, ziyaret eden ailelere verdikler sözleri yerine getirip gerçekleri bir an önce ortaya çıkartmalarıdır. Cinayetlerin çözülme taleplerinin öncelikli muhatabı TBMM değil, yürütme gücünü elinde bulunduran siyasi iktidardır. Göreve çağrılması gereken de hükümettir ve faili meçhul olayları aydınlatma konusunda iddialı açıklamalar yapmışlardır. Karanlıkta kalan diğer olayların da bir an önce ortaya çıkartması hükümetin görevi ve sorumluluğudur. Hükümetin bütün çabalarına rağmen cinayetlerin aydınlatamaması halinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin devreye girerek hükümetin aşamadığı yasal konularda çalışmalar yapması çözüm yolu olabilecektir."

 

Bu haber toplam 1068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri