Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Faiz İndirimlerine devam edin

20 Aralık 2008 / 09:00
Dünya sıfır faize doğru gidiyor. Merkez Bankası ise faiz oranlarını 1,25 puan düşürdü.
Dünya sıfır faize doğru gidiyor. ABD'de FED'in üst üste aldığı kararlarla faiz oranı yüzde 0,25 'e indirdi. Merkez Bankası ise faiz oranlarını 1,25 puan düşürdü. Piyasalar faiz indirimini olumlu karşılarken, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankasının faiz indirimine ilişkin olarak, 'Merkez Bankasının daha gidecek yolu var. Yolu açık olsun' derken, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de 'Merkez Bankasının faiz indirimi Türkiye'de şu aşamada piyasanın biraz canlandırılması açısından, dengelerin biraz daha iyi hale getirilmesi açısından önemlidir' yorumunu yaptı.
Çağlayan, Merkez Bankasının bugünkü faiz indirimini son derece olumlu bulduğunu söyledi. 'Daha yapılacak çok şey var' diyen Çağlayan, ABD'nin neredeyse sıfır sayılacak faiz indirimine gittiğini, nedeninin ise iç pazarı canlandırmak olduğunu kaydetti.

MB'NİN GİDECEK ÇOK YOLU VAR

Türkiye'de de temel önceliklerin gözden geçirilmesi ve iç piyasayı kuvvetlendirecek bir çalışmanın yapılması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, 'Türkiye gibi iç pazarın son derece dinamik, son derece doymamış, kuvvetli olduğu bir ülkede bu faizlerin düşmesi iç tüketimi sağlayacak ve kuvvetlendirecek' diye konuştu. Bu çerçevede enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarının da son derece önemli olduğuna işaret eden Çağlayan, ancak bugünün şartlarında kuralları daha farklı düşünmek gerektiğini, piyasanın paraya, tüccarın mal satmaya, sanayicinin üretmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Faizler düştüğü zaman insanların ertelemiş olduğu tüketimlerini yeniden yapmaya başlayacağına işaret eden Çağlayan, 'Merkez Bankasının daha gidecek yolu var. Yolu açık olsun' dedi.


Yeni bir hamle bekliyorum

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını indirmesinden memnun olduğunu belirterek, "Bu kadar cesaret göstereceklerini tahmin etmiyordum" dedi. Merkez Bankası'nın önümüzdeki ayı ve yapacağı toplantıyı beklemeden tekkar faiz indirimine gideceğini tahmin ettiğini kaydeden Özdebir, şunları söyledi: "Merkez Bankamızın da faiz indirimi rüzgarını iyi değerlendirmesi lazım. İzlanda'dan sonra en büyük faizi biz veriyoruz. Brezilya ile aramızda 3-4 puan fark var. Faiz oranlarının kısa zamanda tekrar indirilmesini bekliyorum.”


En az 2,5 puanlık indirim olmalıydı

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Merkez Bankası'nın faizleri 1,25 puan indirmesinin olumlu ama geç atılmış ve yetersiz bir adım olduğunu belirterek, "Bu oran en az 2,5 puanlık şok bir indirim olmalıydı. Bütün dünyada faiz oranları sıfıra giderken Merkez Bankası daha da indirim yapmalı" dedi. Demirtaş, gelişmiş ekonomilerden gelişmekte olan ekonomilere kadar neredeyse bütün dünya ülkelerinin küresel finans krizi karşısında, son aylarda faiz indirimi yarışına girdiğini, krize karşı en önemli silahın faiz indirimi haline geldiğini söyledi. Demirtaş, "Faiz indirimi yarışı öyle bir boyuta vardı ki dünya ekonomi tarihinde çok nadir olarak görülen sıfır faiz devri başladı. Avrupa Merkez Bankası"nın oranı da yüzde 2,50. Ekonomisi bizden kötü Güney Afrika'nın bile oranı bizden düşük" dedi.


Bu adım keşke daha önce atılsaydı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Merkez Bankasının faiz indirim kararıyla ilgili olarak, "Merkez Bankasının faiz indirimi Türkiye'de şu aşamada piyasanın biraz canlandırılması açısından, dengelerin biraz daha iyi hale getirilmesi açısından önemlidir" dedi. Bakan Tüzmen, "Merkez Bankasının faiz indirimi kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklinde soru üzerine dünya piyasalarında yaşanan gelişmelerden sonra özellikle ABD Merkez Bankasının faiz indiriminden sonra yapılması gerekenin Türkiye'nin bu paralelde hareket etmesi olduğunu söyledi.


Faizdeki düşüşün sürmesini bekliyoruz

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Merkez Bankası'nın faiz indirimini isabetli bulduklarını belirterek, "Büyümenin yavaşladığı bir ortamda iç talebin canlandırılmasına öncelik verilmesi doğru bir karar. Karar piyasaya olumlu yansıyacaktır. Bu dönemde faiz indirimlerinin sürmesini bekliyoruz" dedi. Yalçıntaş, "İndirim ekonomide resesyon riskinin bertaraf edilmesine katkı sağlayacağı gibi döviz kurlarının dengeye oturmasına da destek olacaktır" diye konuştu.


Japonya faizleri yüzde 0,1'e indirdi

Japonya gösterge faiz oranını yüzde 0,1'e çekti. Japon Merkez Bankası, Para Politikası Kurumu'nun yüzde 0,3 olan gösterge faiz oranını 1 oya karşılık 7 oyla yüzde 0,1'e indirmeye karar verdiğini açıkladı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gösterge faiz oranını yüzde 1'den yüzde 0,25'e indirmesinden sonra Japonya Merkez Bankası'nın da faiz oranını indirmesi bekleniyordu. Japonya Merkez Bankası ayrıca artan kredi krizini aşmak amacıyla bankacılık sistemine daha fazla para sağlamak için yeni adımlar atacağını da bildirdi.


Kaynak:
Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri