Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fakirlere balık tutma öğretilecek

23 Temmuz 2008 / 05:09
Hükümet, yoksul ve dar gelirli, göç ettiği kentlerde uyum sorunu yaşayan, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarına yeni bir destek paketi açıyor.
Erdoğan Süzer'in haberi

Sosyal Destek Projesi (SODES) adı verilen paket GAP kapsamında bulunan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'ta uygulanacak.

3 alanda destek verilecek

Proje; yoksul vatandaşlara yiyecek, giyecek veya kömür gibi karşılıksız yardım yapmak yerine, bu vatandaşların ekonomiye katkı sağlamaları yoluyla devletten yardım almalarını öngörüyor. Oturduğu mahallenin sokağını süpüren, okulunun boya badanasını yapan yoksul vatandaş devletten her ay düzenli olarak ücret alacak.

2012 yılına kadar bütçeden toplam 600 milyon YTL tutarında aktarılacak kaynakla desteklenecek SODES, sokak çocuklarını da sokaktan kurtarıp meslek sahibi yapacak. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından hazırlanan ve valilikler aracılığıyla uygulanacak SODES projesinin, köy ve beldelerin yol ve içme suyu sorununu tamamen ortadan kaldıran KÖYDES ve BELDES projeleri gibi kesin sonuç vereceği düşünülüyor. Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in ilk olarak Erzurum'da gündeme getirdiği projenin detayları hakkında DPT yetkililerinden bilgi edindik. Proje DPT koordinasyonunda olmakla birlikte tamamen illerdeki valilerin yönetiminde yürüyecek. Sivil toplum kuruluşlarından da destek alınacak.

38 milyon YTL ödenek verilecek

Proje için valilere bu yıl 38 milyon YTL gönderilecek. Proje başarılı olursa GAP dışındaki İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin gibi büyük şehirlerin varoşlarında da uygulanacak. Üç alanı kapsayan proje şöyle:

İstihdam ve beceri kazandırma: 600 milyon YTL'lik kaynağın 200 milyon YTL'si yoksul ve dar gelirli vatandaşların meslek edinmeleri için kullanılacak. Bu kapsamda mesleki eğitim verilecek, meslek sahibi olmayan vatandaşlara meslek ve beceri kazandırılarak iş bulması sağlanacak.

Teröre karışmasın spor yapsın

Göç etmiş ailelerin toplumla entegrasyonu: Yaşadıkları yerlerden göç etmiş yoksul ailelerin toplumla uyumlu bir şekilde yaşamaları sağlanacak. Bunun için iş bulamayan yoksul aile fertlerine karşılıksız para yardımı yapmak yerine, bu kişilerden bulundukları mahalledeki sokakların süpürülmesi ya da okulların temizlik ve boya badana gibi hizmetlerinin karşılanması istenecek. Bu işleri yapan kişiler devletten her ay belirli bir ücret alacak. Aynı şekilde terörle bir şekilde bağlantılı olmuş ve göç etmiş ailelerin çocukları da topluma kazandırılmak amacıyla spor ve kültürel faaliyetlere yönlendirilerek terörden uzaklaştırılmaya çalışılacak.

iSTiHDAM BAGLANTILI SOSYAL YARDIM

Yardıma muhtaç ailelerin çocukları ile sokak çocuklarına iş garantili eğitimler verilecek. Özellikle sokak çocuklarına yönelik etkili bir program yürütülecek. 9 ildeki valiler, bölgelerindeki sokak çocuklarını tespit edecek. Çocuklar bölgedeki oto tamircisi, mobilyacı, berber, terzi gibi esnafın yanına yerleştirilecek. Çocukların çıraklık ücreti, sigorta, yeme içme ve yol parası gibi masraflarını devlet karşılayacak.

Esnaf ise bu çocuklara meslek öğretip iş hayatına atılmalarını sağlayacak. Böylece çocuklar sokak aralarından kurtulup edindikleri mesleklerle sosyal hayatın içerisine karışacaklar. Bu alandaki destekler için de 200 milyon YTL kaynak kullanılacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri