Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Ağlatan keman" Türkiye'ye geliyor

01.04.2009 20:16
İranlı keman virtüözü Farid Farjad ağlatan kemanıyla konser vermek üzere Türkiye'ye geliyor.

Hayranlarının konserlerini sıkı sıkıya takip ettiği usta, Fars halk müziğinden esinlenen melankolik melodilerini önce ankara sonra da İstanbul'a taşıyacak.

Ankara konser 10 Nisan'da gerçekleşecek. Bostancı Gösteri Merkezi'nde verilecek İstanbul konserinin tarihi ise 18 Nisan 2009.

FARİD FARJAD KİMDİR?Farid Farjad, 1938 yılında Tahran’da doğdu. 1966 yılında Tahran Müzik Konservatuar’ında klasik müzik üzerine mastır yaptı. Bundan sonraki dönemde Tahran Senfoni Orkestra’sında önemli görevler aldı.Fars Halk Müziği’nde çok derin bir birikime sahip olan Farjad, keman ile batı klasik müziği üzerinde de çalışmalarda bulundu.Batı klasik müziği üzerindeki çalışmaları Fars müziğinin gelişiminde büyük öneme sahiptir.

Şu anda dünya üzerindeki en iyi keman virtüözlerinden biri olan Farjad’ın An Roozha 1,An Roozha 2, An Roozha 3,An Roozha 4 olmak üzere dört albümlük albüm serisi yayımlandı.Ayrıca sanatçının Golha orkestrası adlı kolektif bir albümde de eserleri yayımlandı.Ona,kemanın en acı nağmelerini ortaya çıkaran hüzünlü geminin kaptanı dersem yanlış bir tabir kullanmamış olurum.Ayrıca An Roozha’nın “Ters Lale” anlamına geldiğini belirtmek isterim.Müziğinin her notasından acılar süzülen bu virtüözün ne denli zarif bir kişiliğe sahip olduğu ortada.Neler yok ki onun nağmelerinde!..Ama en çok gözyaşı var.İnsanı içli içli ağlatan bir sızı...Karanlığın içinde varolan aydınlık...Suların usulca sahile dokunuşu...Dinleyeni kendine mübtela ediyor ondaki nağmeler...Her dinlediğimde bana hayatın olmazsa olmaz çilelerinin ne denli tatlı olduğunu hissettiriyor.Ağlamak ki en layık olana,en sevgiliye...Sevgi dediğimizde içimizi titreten Efendiler efendisine...

 

 

 Kaynak:
Bu haber toplam 17722 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri