Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fast food yiyenlere kalp uyarısı

29 Eylül 2008 / 11:33
Dünyanın birçok ülkesinde yasaklanan Fastfood yiyeceklerin kalp hastalığı yaptığı ortaya çıktı.
Bursa Özel Bahar Hastanesi Başhekim Yardımcısı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Ahsen, ülkenin geleceği olan çocukların fast food yiyerek büyük bir tehlike altına girdiklerini söyledi. Bugünün fast food yiyen çocuklarının 20 yıl sonra kalp hastası olacaklarını vurgulayan Ahsen, "Fast food dükkânları kapansın demiyoruz. Biz, fast food dükkânlarında çocuklara sağlıklı menüler verilsin istiyoruz. Oyuncaklarla, promosyonlarla çocukları kandırıyorlar. Gene kandırmaya devam etsinler ama balıkburger, sebzeburger ve salata yemeyi alışkanlık haline getirsinler. Erişkin yaştan sonra kimseyi engelleyemeyiz, onun tercihidir yiyebilir ama ilköğretim çağındaki çocukları bizler hekim olarak koruma altına almak zorundayız. Fast food yüzde 40-60 arasında içyağı taşımaktadır. İçyağı, çikolatadaki kakao yağı gibi ciddi alışkanlık yapmaktadır. Obezitenin, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da bir sorun olarak ortaya çıktığını unutmamamız lazım. Kalp-damar hastalıklarından ölümlerin 20'li yaşlara indiğini görüyoruz." dedi.

Türkiye'den daha geri olan bazı ülkelerde bile okullarda fast food yiyeceklerin yasaklandığını, Türkiye'de benzer uygulamaların sağlıklı şekilde yürütülmesi gerektiğini kaydeden Dr. Ahsen, çocukların bazen ebeveynler tarafından rastgele yemeye zorlandıklarını hatırlattı.

Ahsen, "Bir dönem çocukları tombul olarak görüyorduk, yemeye zorluyorduk. Bu çocuklarda yüksek tansiyon, yüksek kan yağları olduğunu düşünmek çok zor ama sonuç gösterdi ki dünyada, çocuklarda da metabolik sendrom artıyor. Çocuklarda da artık damar sertliği başlıyor. Çocuklardaki yüksek tansiyon da atlanan, hekimlerin de düşünemediği bir durum. Fakat görülmüş ki kilolu çocukların 3' te 1'i, şişman gençlerin de yarısında yüksek tansiyon vardır. Bu yüksek tansiyon, ciddi biçimde, arkasından gelecek şeker hastalığıyla birlikte ileride 30'lu yaşlarda kalp-damar hastalığı riskini artırmaktadır." diye konuştu.Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri