Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fatih'i işkenceci gösteren opera

06.07.2010 03:09
Fetihten asırlar sonra İstanbul'un göbeğinde göz göre göre sanat adına Fatih'e biçilen rolde cihan padişahını küçük düşüren yakıştırmalar yer alıyor.

OPERA ŞEHRE SKANDALLA İNDİ

 

Opera şehre iniyor sloganıyla başlayan uluslararası İstanbul Opera festivali'nde skandal.

 

23 Temmuz'a kadar sürecek festivalde yurt içinden ve dışından pek çok kurum özellikle Türkleri konu alan eserlerini sahneliyor.

 

Bu eserlerden biri de G. Rossini'nin Fatih Sultan operası. Eser 350 kişilik dev kadro ile sahneleniyor.

 

Fatih'in Bizanslı bir komutanın kızı olan Anna ile yasak aşkını anlatan operada izleyicileri rahatsız eden diyaloglar bulunuyor.

 

Fetihten asırlar sonra İstanbul'un göbeğinde göz göre göre sanat adına Fatih'e biçilen rolde cihan padişahını küçük düşüren yakıştırmalar yer alıyor.

 

FATİH'E İŞKENCECİ PADİŞAH İTHAMI

Operada yasak aşkına türlü dalaveralar çeviren yalan söyleyen Fatih Sultan Mehmet Han, bütün ulemanın ve saray ahalisinin önünde tutuklanan Bizans komutanına kötü davrandığı gibi, " Sana öyle bir işkence yapacağım ki tarih bunu unutmayacak" şeklinde söylediği sözlerle izleyenlere soğuk duş etkisi yarattı.

 

Fatih Sultan Mehmet'i sözünde durmayan yalancı, sahtekar, işkenceci gösteren operada ayrıca padişahın yanı sıra Türklerin barbarlığı ön planda tutuluyor.

 

Operada anlatılanlara göre Fatih Sultan Mehmet babası tarafından Venedik'e gönderilir ve bu gezi sırasında gemi de gördüğü Anna'ya ilk görüşte aşık olur ve kendini Umberto diye tanıtır.

 

Bizans komutanının kızı Anna Fatih'le aşk yaşar(!). Ama Fatih bir komutanın kızı olduğunu öğrenince yasak bir aşk boyutuna taşınır aralarındaki ilişki.

OLUMLU BİR TEK SATIR YOK

 

Yasak bir aşkın ve Fatih Sultan Mehmet'in olumsuz yönlerinin anlatıldığı eserde genç sultanla ilgili neredeyse tek olumlu diyaloga yer verilmemiş.

 

Seyirciler belki de bu diyaloglar yüzünden Fatih'in atıyla sahneye gelişini ve mehteran bölüğünün yerini alışını büyük bir iştahla alkışmalası bir tepki olarak kabul ediliyor.

 

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde İstanbul'un göbeğinde İstanbul'u fetheden dünyanın önünde saygıyla eğildiği bir padişah işte böyle yalancılıkla ve işkenceci olmakla itham edildi

Kaynak:
Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri