Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fazıl Say'a Orhan Baba'dan tepki

20.07.2010 13:32
Orhan Gncebay, arabesk müzikle ilgili açıklama yapan sanatçıları sert bir dille eleştirdi

Fazıl Say'ın, "Türk halkının arabesk yavşaklığından utanıyorum" sözlerinin ardından büyüyen arabesk tartışmalarına Türk müziğin büyük ustası Orhan Gencebay'dan sert yanıt geldi.

Bodrum'da tatilde olan Gencebay, yaptığı açıklamada, "Fazıl Say'ı muhatap almıyorum. Fazıl başarılı bir müzisyen tabii ki ama müziğin sahibi kimse değil. Ne Fazıl ne ben ne Mozart ne de Dede Efendi hiç kimse değil. Ne yaparsan yap müziğin bir kalitesi vardır" dedi.

Fazıl Say'a cevap verme gereği bile duymadığını söyleyen Gencebay, kendisinin arabesk denilen bir tanımlamayı da reddeden biri olduğunu ifade etti.

REKLAM YAPMAK İSTİYORLAR

Gencebay şöyle konuştu: "Her müzisyen bir şey söyledi diye hepsine cevap vermek gerekiyor mu. Geçenlerde Fazıl bir şey söyledi diye bir sayfa Fazıl'a ayrılmış. 8-10 tane kişi de ona cevap veriyor gibi küçük küçük vermişler. Böyle bir pozisyon son derece çirkin. İyi bir müzisyen olmak ayrıcalıklı olmak anlamına gelmez. Ben Fazıl Say'a cevap bile vermiyorum. Buna gerek duymuyorum. Kimse ahkâm kesmesin. Kimse de bu saygısızlığı yapmasın. Kim ne derse desin. Belli ki bazı kişiler bunları kullanarak reklam yapmak istiyorlar. Kendilerini halkın ilgi gösterdiği bu yapılara karşı çıkarak bir varlık göstermeye prim yapmaya çalışıyorlar. Reklam yapmak istiyorlar zavallı bir düşünce."Okan Işık

"ARABESKLE İNSANLAR KÖRELİYOR"

Arabesk tartışmalarına Zerrin Özer de katıldı. Özer, son dönemde şarkıcılar arasında başlayan "arabesk" furyası için ise "İnsanlar köreliyor" dedi. Facebook'taki sayfasında ünlü piyanist Fazıl Say'ın, "Türk halkının arabesk yavşaklığından utanıyorum" sözlerinden sonra Özer'in bu açıklamasına yeni yeni 'arabesk' albüm yapmaya başlayan şarkıcıların nasıl tepki vereceği ise merak konusu

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri