Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fazla mesai yapanlar erken ölüyor

11.06.2010 18:48
Şimdi sıkı durun eğer fazla çalışıyor hatta günde 4 saatten fazla mesai yapıyorsanız kalp hastası olabilirsiniz.

"Aşırı çalışmak öldürür" söylemini bilimsel çalışmalar da doğruladı. Araştırmalar, günde 4 saat fazla mesai yapanların kalp hastası olma riskinin yüzde 60 arttığını gösteriyor.

Avrupa Kalp Dergisi'nde geçen ay yayınlan araştırmayı Amerikan Hastanesi Kardiyoloji uzmanlarından Dr. Tolga Özyigit, şöyle yorumladı:

"Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre Türkiye’de tüm çalışanların yaklaşık yüzde 50’si haftada 50 saatin üzerinde çalışmakta. Peki bu durumun sağlık üzerine herhangi bir etkisi var mı? Araştırmalar fazla çalışmanın, hipertansiyon, uyku bozuklukları, depresyon gibi hastalıklara neden olabileceğini ortaya koyuyor. Avrupa Kalp Dergisi’nde geçtiğimiz ay sonuçları yayımlanan bir çalışmada; yaşları 39 ile 61 arasında değişen ve başlangıçta herhangi bir kalp hastalığı olmayan 6.014 İngiliz devlet memuru, yaklaşık 11 yıl boyunca takip edilmiş ve çalışma saatlerinin uzunluğu ile kalp hastalığı arasındaki ilişki araştırılmış.

Çalışmanın sonucu gösteriyor ki günde normalden 3 saat ve daha fazla çalışan insanların kalp hastalığına yakalanma riski (kalp krizi ve ölüm dahil) daha az çalışanlara göre yüzde 60 daha fazla. Kişinin kendisine ayıracak yeterli vaktinin olmaması, sürekli gerginlik, uyku süresinin kısalması ve kalitesinin bozulması vücutta birtakım hormonal ve biyokimyasal değişikliklere neden olarak zaman içinde kalp damar sistemine zarar vermekte. Aşırı stres bir risk faktörü olarak kabul edilmekle birlikte bahsedilen çalışmada stres düzeyi düşük olanlarda dahi fazla çalışma ile kalp hastalığı riskinin arttığı gösterilmiş."
 

Bu haber toplam 770 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri