Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Felluce Katliamını Unutmayacağız!

07.11.2009 23:43
MAZLUMDER Dış İlişkiler Komitesi, Felluce'de yaşanan katliamın 5. yıldönümünde basın açıklaması yaptı.

Felluce'de Yaşanan Katliamı Unutmayacağız

 

ediklerini kaydetti.

 

MAZLUMDER Dış İlişkiler Komitesi, Irak savaşının bir devamı olarak Felluce'de yaşanan katliamın 5. yıldönümü 7 Kasım'da bir basın açıklaması yaptı.

 

Dış İlişkiler Komitesi Sorumlusu Ahmet Zeki Olaş, şunları söyledi:

“Bugün 7 Kasım. Felluce Katliamının yıldönümü. Dünyanın gözleri önünde BM kararlarını hiçe sayarak, peşine taktığı Müttefik kuvvetleriyle birlikte Irak'ın güzelliği ve dindarlığıyla bilinen Felluce Şehrini yok eden ABD'nin, kara siciline yeni bir sayfa açtığı gün.

 

11 Eylül sonrası başlayan küresel işgal Afganistan'ın ardından Irak'ta ikinci cephesini açmış, 2003 yılında Saddam Hüseyin'in devrilmesiyle gerçekleşen işgale karşı tüm dünyadan ve Iraktan tepkiler yükselmeye başlamıştı. Müttefik işgal güçleri, tüm dünyaya, "görevlerinin tamamlandığını" ilan ederken Irak'ın muhtelif kentlerinden direniş haberleri geliyordu.

 

Bağdat düşmüştü. Fakat direniş dalga dalga yayılıyordu. Müttefikler işgal ettikleri ülkenin şehirlerine ve kasabalarına giremiyorlar ve yoğun bir direnişle karşılaşıyorlardı. Felluce bu anlamda en uzun direnen kent oldu.  Bir yıla yakın bir süre kontrol edilemeyen şehir Kasım 2004'te ikinci bir savaşa tanıklık etti.

 

Uzun hazırlıklar neticesinde işgalci Amerikan Ordusu, İngiliz Askerleri, Geçici Irak Yönetimi Güvenlik Güçleriyle, Kuzey Irak yönetimine bağlı Peşmerge Güçleri Felluce'yi kuşatma altına aldılar. Aynı gece başlayan çatışmalar haftalarca sürdü. 7 Kasım'da başlayan çatışmalar 23 Aralık'a kadar devam etti.

 

23 Aralık 2004'te kanlı bir şekilde biten Felluce Katliamının bilançosu da ağır oldu:

6.000 sivil hayatını kaybetti.

200.000 sivil başka şehirlere göç etmek ya da komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

60 cami tamamen yıkıldı.

10.000 ev yıkılırken geri kalan yapıların ise 2/3'ü ağır hasarlıydı.

 

Yaşanan çatışmalarda işgal güçlerinin fosfor ve bilinmeyen birçok kimyasal silah kullandığına dair kanıtlar uluslar arası toplumun gündemine gelmesine rağmen bugüne dek katliamın sorumlularının yargılanmasına dair resmi bir girişim olmamıştır.

 

Yaşanan bu savaşın üzerinden beş yıl geçti. Şu anda Felluce katliamında kullanılan kimyasal silahlar sebebiyle sakat çocuklar doğmakta ve her gün anormal şekillerde doğmuş onlarca çocuk cesedi toprağa verilmektedir.

 

Yaşanan bu katliamın ve sonrasında tıpkı Hiroşima ve Nagasaki saldırılarında olduğu gibi gelecek nesillerin sakat-özürlü doğmasının sorumlusu ABD, İngiltere ve Irak yönetimleridir.

 

MAZLUMDER başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası tüm kurum ve kuruluşlara Felluce'de gerçekleştirilmiş bu katliamın araştırılması, sorumlularının adil mahkemelerce yargılanmasını, evlerinden yurtlarından edilen on binlerce insanın yaşadıkları mağduriyet ve travmanın bir nebze olsun giderilebilmesi için işgal güçlerinin savaş tazminatı ödemesini talep etmektedir.

 

Bu vesileyle Felluce'yi ve Felluce'de yaşananları unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı ilan ediyoruz.”

Kaynak:
Bu haber toplam 2202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri