Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin taraftar haritası çıkarıldı

18.12.2009 11:23
Bu tartışma bitmez ama Galatasaray taraftarı da eriyor.

Konsensus, Türkiye’nin taraftar haritasını çizdi. Araştırmaya göre en ‘aslan’ taraftar Galatasaray’da.

TOPLUMUN ÜÇTE İKİSİ FUTBOLLA İLGİLİ
Gazete Habertürk'ün haberine göre; Konsensus’un gündeme ilişkin yaptığı “Türkiye Gündemi- Kasım2009” kamuoyu araştırmasında dikkat çeken bir başlık da futbolseverlere yönelik olarak “Taraftarlık” olgusu oldu. Türkiye genelinde 15 yaş üstü bin 515 kişiyle yapılan görüşme sonuçlarına göre Türk toplumunun üçte ikisi futbolla ilgileniyor.

ZİRVE GALATASARAY'IN
Bir takımın taraftarı olduğunu söyleyenler arasında “Galatasaraylıyım” diyenler yüzde 40.6 ile ilk sırada yer alıyor. Galatasaray’ın ezeli rakibi, ebedi dostu olan Fenerbahçeliler ise ankette yüzde 32 ile ikinci sırada.

CimBom ve Kanarya’nın ardındansa siyah beyaz renklere gönül veren Beşiktaşlılar yüzde 17.4 ile üçüncü sırada yer buluyor. Anadolu kulüpleri içerisinde en çok taraftarı olan ise Trabzonsporlular. Dördüncü sırada yer alan Karadeniz fırtınasının oranı yüzde 5.4. Diğer Anadolu kulüplerini tutan futbolseverlerin oranı yüzde 4.6 düzeyinde olurken; bu pay içinde Bursaspor, Diyarbakırsspor ve Eskişehirspor’a olan ilgi ön plana çıkıyor.

ALTI BÖLGEDE CİM BOM
Bölgelere bakıldığında ise İç Anadolu bölgesi dışında altı bölgede “Galatasaraylıyım” diyenlerin ilk sırada yer aldığı görülüyor. “CimBom’luların enyoğun olduğu ilk iki bölge yüzde 54.8 ile Güneydoğu ve yüzde 50.3 ile Doğu Anadolu bölgeleri olurken, İç Anadolu’da sarı lacivertli renklere gönül verenler yüzde 38.6 ile ilk sırada bulunuyor.

Takım tutmayanların da dikkate alındığı sonuçlara bakıldığında son 7 yılda Galatasaraylıların oranı nüfus artışına rağmen yüzde 5 oranında azaldı. Fenerbahçe’de bu düşüş yüzde 1.5 oranında olurken nüfus artışına bağlı taraftar sayısı 1milyon 200 bin arttı. Kara kartallar ise az da olsa taraftar oranını artırmayı başardı.

TAKIM TUTANLARIN DAĞILIMI

GALATASARAY
\% 40.6 - 13.9 MİLYON
FENERBAHÇE
\% 32 - 11.2 MİLYON
BEŞİKTAŞ
\% 17.4 - 5.9 MİLYON
TRABZONSPOR
\% 5.4 - 1.8 MİLYON
DİĞER
\% 4.6 - 1.6 MİLYON

Bu haber toplam 2172 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri