Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fenerbahçe tesadüfü

31 Temmuz 2008 / 14:38
Ordunun başındaki Fenerbahçe tesadüfü şaşırtıyor. Paşalar hep Fenerbahçeli... Hatta bu durum 2014'e kadar da değişmeyecek. İşte ayrıntılar;
Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 1 Ağustos Cuma günü (yarın) toplanacak. Toplantıda Orgeneral Büyükanıt'ın yerine gelecek İlker Başbuğ için karar alınacak. Fenerbahçeli Büyükanıt'ın ardından gelecek olan Başbuğ da Fenerbahçeli... Hatta Başbuğ'dan sonra Genelkurmay başkanlığına gelmesi beklenen Orgeneral Koşaner de Fenerbahçeli... Bu durumda Ordu'nun başında 2014 yılına kadar hep Fenerbahçeli komutanlar oturacak.

1 Ağustos'ta başlayacak olan YAŞ olağan toplantısı, 4 Ağustos Pazartesi günü sona erecek. Şurada alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, iki yıllık görev süresinin ardından yaş haddini doldurduğu için 30 Ağustos tarihi itibariyle emekliye ayrılacak.

BÜYÜKANIT SON KEZ GENELKURMAY ŞAPKASIYLA

Orgeneral Yaşar Büyükanıt Genelkurmay Başkanı şapkası ile son kez YAŞ toplantısına katılacak.

Orgeneral Büyükanıt yaş haddi nedeniyle emekli olurken, koltuğunu devralacak Orgeneral Başbuğ da, Büyükanıt gibi 2 yıl süreyle görev yapabilecek. Başbuğ da aynı Büyükanıt gibi Fenerbahçeli...

Orgeneral Başbuğ da yaş haddi nedeniyle, 2010 yılında emekli olacak. Orgeneral Başbuğ'un da iki yıl görev yapacak olması bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapılacak atamayı daha da önemli kılıyor. Çünkü bu yılki Kara Kuvvetleri Komutanı, 2010 yılında Orgeneral Başbuğ'dan görevi devralacak.

2010'DAKİ GENELKURMAY KOMUTANI KOŞANER Mİ?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için ise iki aday bulunuyor: 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner.

Askeri uzmanlara göre, bu yıl Orgeneral Başbuğ'dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın en güçlü adayı Orgeneral Işık Koşaner. Koşaner de koyu Fenerbahçeli...

Koşaner, bu göreve atanır ise iki yıl kuvvet komutanlığı yaptıktan sonra, 2010 yılında Genelkurmay Başkanı olacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri