Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fethe görkemli kutlama

29 Mayıs 2008 / 10:07
İstanbul'da görkemli fetih kutlaması.

İstanbul'un fethinin 555. yılı büyük görsel şölenle kutlanacak. Büyükşehir Belediyesi bu yıl da Haliç'te düzenleyeceği su perdeli ve lazerli gösteri ile İstanbul'lulara muhteşem bir kutlama hazırladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un 29 Mayıs 1453'deki fethini bu yıl da ışık, su, ses ve görüntü tekniklerini kullanarak fethin ihtişamına ve anlamına yakışır bir biçimde kutlayacak.

3D TEKNOLOJİSİYLE 'FETİH' FİLMİ İZLENECEK

İstanbul'un Fethi'nin 555. yıldönümü kutlamaları Balat-Haliç'te 29 Mayıs Perşembe günü saat 21.00'de başlayacak ve yaklaşık 1 saat sürecek.

Kutlamalar çerçevesinde deniz üzerine iki adet 18 metrelik ayak arasına 1072 metrekarelik su perdesi kurulacak ve perdede “Watch Out” tekniği kullanılarak, 3D teknolojisiyle üretilen “Fetih” filmi yansıtılacak. Kutlamalar için deniz üzerine, dans eden fıskiye sistemleri de kurulacak. Lazer ve fıskiyeler ile gerçekleştirilecek ışık ve su şovu “Fetih” filminin öncesinde izlenebilecek.

FAHİR ATAKOĞLU KONSER VERECEK

Dünyaca ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu, İstanbul'un fethinin yıl dönümünde Haliç üzerine kurulacak bir platformda Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü ile bir konser verecek. Atakoğlu piyanosu ile mehter bölüğünün kösü, davulu, zurnası eşliğinde vereceği konserde, fetih için düzenlediği eserleri ilk kez seslendirecek. Konserin bitimiyle deniz üzerinden başlayacak havai fişek, lazer ve ışık gösterileriyle kutlamalar tamamlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kutlamalar için müzikal şov sistemleri, lazer, video projeksiyon, ses sistemleri, gökyüzü tarayıcıları, alev efektleri için çeşitli cihazlar ve havai fişek sistemleri kullanacak.

İSTANBUL VALİLİĞİ DE ETKİNLİKLER DÜZENLİYOR

İstanbul Valiliği'nin organize ettiği fetih kutlama programı ise, sabah saatlerinde Fatih Sultan Mehmet Han'ın Fatih Camisi'ndeki türbesi ziyaretle başlayacak. Saraçhane'deki Fatih Anıtı'na çelenk konulmasının ardından, Belgratkapı'da düzenlenecek törende İstanbul yeniden fethedileceK.

MAHYALAR HAZIRLANDI

İstanbul Müftülüğü de Fatih Camisi'nde 555 hatim okutacak. Camilere bayraklar asılacak, cami minareleri ışıklandırılacak. Çeşitli camilerde Fatih Sultan Mehmet, fetih şehitleri ve gaziler için mevlit okutulacak. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce Sultanahmet, Eyüp Sultan, Eminönü Yeni ve Üsküdar Cedid Valide camilerine mahyalar asılacak.

iŞTE 29 MAYIS ETKİNLİK PROGRAMI:

Etkinlik Tarihi : 29 Mayıs 2008, Perşembe

Etkinlik Saati : 21.00

Etkinlik Mekânı: Balat - Haliç

PROGRAM AKIŞI:

21.00 – 21.05 Fetih İle İlgili Kısa Giriş Sunumu İçeren Konuşma

21.05 – 21.13 Işık ve Su Şovu

21.13 – 21.26 İstanbul Fetih Filmi Gösterimi

21.26 – 21.41 Genel Kurmay Başkanlığı – Askeri Müze ve Kültür Sitesi

Mehteran Bölüğü ile Fahir Atakoğlu'nun Müzik Performansı

21.41 – 21.55 Işık - Su – Ses - Lazer ve Havai Fişek Şovu

Kaynak:
Bu haber toplam 1560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri