Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fethin 555. yılı kutlandı

30 Mayıs 2008 / 11:24
Fethin ruhu 555 yıldır dimdik ayakta.

İstanbul'un fethinin 555. yılı mehter, lazer ve havai fişek gösterileriyle kutlandı. Sidney'deki yılbaşı kutlamalarını aratmayan gecede ünlü sanatçı Fahir Atakoğlu, mehter takımına piyanosuyla eşlik etti.

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un 29 Mayıs 1453'teki fethini bu yıl da ışık, su, ses ve görüntü tekniklerini kullanarak fethin ihtişamına ve anlamına yakışır bir biçimde kutladı. Dünya tarihini deriden etkileyen, çağ açıp, çağ kapatan İstanbul'un Fethi'nin 555. yıldönümü kutlamaları, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla Balat'ta Haliç sahilinde gerçekleşti.

SUDA FİLM

Yaklaşık 1 saat süren kutlamalar çerçevesinde deniz üzerinde 18 metrelik iki ayak arasına kurulan 1072 metrekarelik su perdesinde "Watch Out" tekniği kullanılarak, 3D teknolojisiyle üretilen "Fetih" filmi yansıtıldı. Yine deniz üzerine kurulan dans eden fıskiyeler ve lazerle gerçekleştirilen ışık ve su şovu, Haliç sahillerini dolduran onbinlerce İstanbulluya unutamayacakları güzellikler yaşattı. Eski Galata Köprüsü'nün Balat'ta bulunan ayağına kurulan platformda da mehter takımı özel bir gösteri yaptı. Dünyaca ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü ile birlikte konser verdi.

Bu arada İstanbul'un fethinin 555. yıl dönümü, Başkent'te çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler kapsamında, Şef Uğur Bayrak yönetimindeki Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu konser verdi.

Atakoğlu piyanoyla mehter çaldı

Fahir Atakoğlu, piyanosuyla mehter bölüğünün kösü, davulu, zurnası eşliğinde verdiği konserinde, fetih için düzenlediği eserleri ilk kez seslendirdi. Atatkoğlu'nun, şölene özel hazırladığı eserlerin mehter marşlarıyla harmanlanarak sunulması geceye ayrı bir renk kattı. "Mehter Vuruyor" isimli marşı, Fahir Atakoğlu "Sarı Zeybek" filmi için bestelediği müziklerle canlı performans olarak remix halinde sundu.

Yeni Şafak - Gökhan Yılmaz

Bu haber toplam 1132 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri