Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fiat en çevreci otomobil markası

01 Mayıs 2008 / 10:46
Danışmanlık ve pazarlama şirketi JATO'nun yaptığı ölçüme göre, Fiat, geçtiğimiz yıl 137,3 gr/km.lik ortalama CO2 emisyonuyla 10 şirket arasındaki en düşük ortalama emisyon seviyesini elde etti.

2007 yılında Avrupa'da en yüksek satış rakamlarına sahip 10 şirketin hacim ağırlıklı CO2 emisyonu ortalamaları üzerinden yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Fiat, geçtiğimiz yıl 137,3 gr/km.lik ortalama CO2 emisyonuyla 10 şirket arasındaki en düşük ortalama emisyon seviyesini elde etti.

40'ı aşkın ülkede faaliyet gösteren otomotiv sektörü üzerine uzmanlaşmış danışmanlık ve pazar araştırması şirketi JATO, gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını kamuoyuna duyurdu.

Fiat S.p.A. CEO'su Lorenzo Sistino, sonuçlar ile ilgili yaptığı açıklamada, bu başarının Fiat'ın CO2 de dahil olmak üzere çevreye zarar veren emisyonları azaltmak için yenilikçi çözümler arayışının ödülü olduğunun altını çizdi. Fiat olarak hedeflerinin her zaman insanların gerçek ihtiyaçlarına yakın durmak olduğunu belirten Lorenzo Sistino, "Bu konudaki kararlılığımız burada sona ermiyor. Avrupa'da belirlenmiş emisyon limitlerinden bağımsız olarak, amacımız 2012 itibariyle Fiat otomobillerindeki CO2 emisyonunu, ulaşılabilen en düşük ortalama seviyeye ulaştırmak," dedi. Sistino, Fiat'ın bu hedefe motor ve şanzımanlar konusunda özel bir eylem planını devreye sokarak ve Microsoft ile birlikte geliştirilen yenilikçi Eco-Drive teknolojisini kullanarak ulaşmayı planladıklarını ekledi.

Euro 5 normuna uygun motorlar

Avrupa Birliği, 2010 yılından itibaren satılacak yeni otomobillerin CO2 emisyonlarının 120 gr/km ile sınırlandırılmasına yönelik bir emisyon normu getirdi. Fiat, Fiat 500 ve Fiat Bravo modellerinde kullandığı Euro 5 Normuna hazır motorlarını (benzin ve dizel olarak), Avrupa Birliği'nin otomobil üreticileri için belirlediği süre bitiminden iki sene önce pazara sundu. 2009 sonu itibariyle ise Fiat ürün gamının büyük bir kısmı Euro 5 normlarına uygun motorlarla donatılmış olacak.

Haber7

Bu haber toplam 3370 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri