Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fıkıh âlimleri Umman’da buluştu

09.04.2010 00:30
Modern dünyada karşılaşılan birçok konuya fıkıh penceresinden farklı bakış açısı getiren sempozyumda ilim adamları çeşitli konularda 40’dan fazla tebliğ sundu.

Yahya Özkul'un Haberi...

 

Umman Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı tarafından organize edilen ve fıkhın çağdaş sorunlara çözümler getirmesini hedefleyen “9. Fıkhi İlimlerin Gelişimi Kongresi” yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

 

Umman’ın başkenti Maskat’ta düzenlenen sempozyumun bu yılki konusu “Çağdaş Fıkıh-Medeniyet Fıkhı” olarak belirlendi.

 Açılış törenine Ummanlı bakanlar, büyükelçiler ile dünyanın farklı ülkelerinden ilim adamlarının katıldığı sempozyum 3 Nisan’da başlayıp 6 Nisan 2010 tarihinde sona erdi.

 

Aralarında Şam Âlimler Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vehbe ez Zuhayli’nin de bulunduğu çok önemli ilim adalarının iştirak ettiği sempozyuma Türkiye’den Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Köroğlu ile Muhammed Zahid Gül gibi farklı ülkelerden birçok akademisyen sempozyuma katıldı.

 

Modern dünyada karşılaşılan birçok konuya fıkıh penceresinden farklı bakış açısı getiren sempozyumda ilim adamları çeşitli konularda 40’dan fazla tebliğ sundu.

 

Çağdaş fıkıh kavramı, çevre ve fıkıh ilişkisi, sporun fıkhı boyutu, fıkıh ve şehir, medeniyet fıkhının kaynakları, hisbe, mesleklerin fıkhı boyutu, pazar ve piyasa fıkhı gibi güncel konularda müzakereli oturumlar gerçekleştirildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 3292 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri