Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filipin askerleri camileri yağmalıyor

24 Eylül 2008 / 16:39
Mindanao halkına karşı bir aydan beri çok yoğun bir saldırı sürdüren Filipin askerleri, şu ana kadar altı camiyi yağmaladı
Filipinler'in güneyindeki Mindanao adasında Müslümanların yaşadıkları bölgelere yoğun bombardıman ve saldırılarını hız kesmeden sürdüren askerler, camileri de yağmalıyor. Moro İslam Kurtuluş Cephesi (MILF), Filipinler askerlerinin, Lanao bölgesinde gerçekleştirdikleri saldırılarda, altı camiyi yağmaladığını duyurdu.

MILF, Piagapo, Lanao del Sur, Poonapiagapo ve Lanado del Norte'deki Munai'de bazı camilere ait eşyaların, Filipinler askerleri tarafından yağmalandığı belirtilerek, Filipinler askerinin, askeri disiplinden uzak davranışlarına dikkat çekildi. MILF'in internet sitesinde, camilerin kilimleri, halıları, seccadeleri ve ses sistemlerinin yağmalandığı kaydedildi.

Şu ana kadar hedef gözetmeden düzenlenen hava ve kara bombardımanlarında, Maguindanao eyaletinde altı cami tahrip oldu. Eyaletteki Müslüman din adamları, camilerin yağmalanmasını şiddetle kınadılar. Bazı dini liderler de askerlerin camileri yağmalaması karşısında, Müslüman halka birleşmeleri çağrısı yaparak "Cihad fi sebilillah" başlatmalarını ve İslam düşmanları ile savaşmalarını talep ettiler.FİLİPİNLER ORDUSU RAMAZAN BAYRAMINDA TOPYEKÜN SALDIRIYA HAZIRLANIYOR

Bu arada, Filipinler askerleri bu sabah saat 9.30 sıralarında Barangay Nimao, Datu Piang ve Maguindanao'daki MILF özgürlük savaşçılarına karşı yeni saldırılar başlattı. Haberin yazıldığı yerel saatle 13.00 sıralarında Filipinler ordusu saldırıları hala sürüyordu. Taraflar arasında şiddetli çatışmalar olduğu belirtildi. Saldırılarda en az 200 adet 105 mm'lik atış gerçekleşti. Savaş helikopterleri de hedef gözetmeksizin bombardıman ve makineli tüfek atışlarına devam ediyor. Çatışma bölgelerinde sivil halk, yakınlarındaki yerleşim yerlerine giderek sığınmaya çalışıyor.

Filipinler ordusuna ait 575'inci, 73'üncü, 27'inci ve 25'inci piyade taburlarının da Saranggani, Palimbang, Sultan Kudarat bölgelerinde, son günlerde saldırı hazırlıklarını ve takviyelerini sürdürdüklerine dikkat çekiliyor.

Müslüman halk, Maguindanao, Lanao ve Saranggani eyaletlerinde, hükümet kuvvetlerinin Ramazan Bayramı birinci günü MILF ve Bangsamoro halkına karşı topyekün bir polis ve ordu saldırısı başlatacağı tahmininde bulunuyor.

Filipinler Devlet Başkanı Gloria Arroyo da yine bir Bayram günü hacc'ın tamamlandığı 11 Şubat 2003'te MILF ve Bangasamoro halkına karşı topyekün bir saldırı başlatmıştı.
Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri