Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin Direnişinin 60. yılı

22 Mayıs 2008 / 09:15
Büyük felakete direnişin altmışıncı yılı. - Resul Tosun'un yorumu

Son yazımı, büyük felaketin ve direnişin altmışıncı yılı sloganıyla toplanan Uluslar arası Filistin Davasını Savunan Parlamenterler Birliği'nin Brükselde aktedilen üçüncü konferansının birinci günüyle ilgili yazmıştım. Bugün aynı konuya devam edeceğim.

Konferansın ikinci günü atölye çalışmalarına ayrılmıştı.

Birinci atölye çalışması büyük felaket diye adlandırılan Filistin sorunun tarifi etrafındaydı. Toplantıyı Suriyeli parlamenter Muhammed Habeş yönetti. 3 kişi tebliğ sundu daha sonra bütün katılımcılar konuyu tartıştılar.

İrlandalı akademisyen Prof. James Bowen tebliğine isim olarak "Nekbe etnik bir temizlik mi değil mi?" sorusunu seçmişti. Bowen önce bir İrlandalının Filistinlilerle dayanışmasının sebeplerini izah ederken, "Nasıl ilgilenmeyelim ki, İrlanda da kıtlık baş gösterdiğinde Osmanlı Padişahları büyük bir incelik göstererek bize yardım etmişlerdi. Onlar Müslüman olarak biz hristiyanlara yardım edip dayanışma sergilediği için biz de hristiyan da olsak Filistinlilere yardım etmek zorundayız."

Tebliğinde Filistinlilerin planlı bir şekilde kasden ve taamüden etnik temizliğe tabi tutulduklarını anlattı. Ayrıca İlan Pappe'nin yayınladığı "The ethnic cleansing of Paletsine" isimli kitabının önemine değinerek tercüme edilmesini ve yaygınlaştırılmasını önerdi. (Filistinli parlamenterler kitabın Arapçaya ve Almanca'ya terceme edildiğini söylediler.)

İkinci tebliği Fas'ın Adalet ve Kalkınma Partisine mensup bir milletvekili olan İdris Mukri sundu. O da uluslar arası camianın Filistin sorununa önyargılı ve siyonizmin etkisi altında yaklaştığını, alınan kararların Filistin'den ziyade İsrail lehine yorumlanacak şekilde kaleme alındığını örnekler vererek anlattı ve Filistin'de yaşanan felaket konusunda BM ve Güvenlik konseyi gibi uluslar arası kuruluşların sorumluluğunun İsrail'den daha fazla olduğunu ifade etti.

Üçüncü tebliği uluslar arası hukuk açısından büyük felaket konusunu ihtiva ediyordu. Tebliği Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı büyük elçi Dr. Abdullah Meş'al sundu. Konusunun uzmanı olduğu anlaşılan Meş'al her şeye rağmen uluslar arası hukuk Filistin sorunu lehine nasıl değerlendirilirin cevabını vermeye çalıştı.

Bu bölümde ben de söz alarak toplantının Brüksel'de yapılıyor olmasının önemli mesajlar içermesi gerektiğini söyledim. Avrupa Birliği'nin başkentinde yapılan bu toplantı AB'nin temel ilkelerini yakından ilgilendiren bir konuyu ele aldığını izah ettim. AB'nin özgürlükler, insan hakları ve demokratikleşme ilkelerinin tamamının Filistin'de işgal güçleri tarafından ihlal edildiğini; Filistin halkının hiçbir insan hakkına sahip olmadığını, hürriyetlerinin bulunmadığını, hatta meclis başkanı dahil 48 milletvekili ve 11 bin Filistinlinin İsrail hapishanelerinde tutulduğunu, arap ülkelerinin en demokratik seçimi olan Filistin seçimlerinin sonuçlarından hoşlanmayanların meclisi işlemez hale getirdiğini dolayısıyla AB ilkelerinin dünyanın gözü önünde ihlal edildiğini, bunların AB makamlarına bu konferans aracılığıyla duyurulmasını ve uluslar arası camiada Filistin mazlumları lehine kamuoyu oluşturulmasının gereğini anlattım. Ayrıca parlamenterlerin tek silahının diplomasi olduğunu ve diplomatik dilin elden bırakılmaması gerektiğini, her şeye rağmen BM ve AB gibi uluslararası alanlarda konunun gündeme getirilerek Filistin lehine çalışmalar yapılmasının faydasını anlattım.

Öte yandan konferansın yayınlayacağı nihai bildiride bunların dile getirilmesini, başta milletvekilleri olmak üzere tutukluların serbest bırakılmasının, Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasının ve Filistin Meclisinin aktif hale getirilmesinin nihai bildiride yer almasını teklif ettim. Tabi James Bowen'e Osmanlı yardımını dile getirdiği için teşekkür ettim, aslında Filistinli vekillerin Filistin konusunda Osmanlı'nın özellikle Abdulhamid Han'ın tavrını gündeme getirmelerini beklediğimi de sözlerime ilave ettim.

Üçüncü atölye çalışması Direnişin 60 yılı başlığı etrafındaydı. Oturumu Filistin Meclisi Başkanvekili Hasan Hureyşe yaptı. Dr. Hişam Bustani tarih boyunca işgale karşı direniş örnekleriyle dolu bir tebliğ sundu. Peşinden Filistin ve bölgede siyonist projeye karşı direnişin tarihçesini Prof. Mecdi Hammad anlattı. Son olarak da Prof. Hasan Coni uluslararısı hukukta özgürlük ve direniş hareketlerini ele alan bir konuşma yaptı.

Bu bölüme damgasını Sudanlı bir milletvekili vurdu. Dedi ki:"Bütün dünya kaçırılan tek bir İsrail askerinin peşinde ve onu konuşuyor onu kurtarmak istiyor. Peki ya İsrail güçlerinin kadın demeden çocuk demeden milletvekili demeden kaçırarak hapse tıktığı 11 bin insanı neden gündeme getirmiyorlar?!"

Bu konuyla ilgili bir yazı daha yazacağım.

Kaynak:
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri