Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin direnişinin annesi komada

26 Temmuz 2008 / 10:24
Heniyye, Gazze'deki Nidal için acilen Refah sınır kapısının açılmasını istedi.
Aç Kapılarını ey Refah!”, “Ümmü Nidal'in Hayatını Kurtarın!”, “Filistin Direnişinin Annesinin Ölmesine İzin Vermeyin”, “Ey Dünyanın Özgürleri, Kuşatmayı Kırın”, “Gazze Size Haykırıyor, Zamanı Gelmedi mi?”

Ağlama sesleriyle tıkanan hançerelerden çıkan feryatlar, bir çokları için fedakarlığın ve adanmışlığın sembolü olan bir kadının hayatına ilişkin endişe dolu haberleri hüzünle dinliyor.

GAZZE DIŞINDA TEDAVİSİ GEREK

Mısır'la Gazze arasındaki Rafah sınır kapısının açılması için marşların eşlik ettiği dualar, Filistin direnişinin annesi hayatının kurtulması için yağmur gibi yağmakta.

Perşembe sabahı, Filistinli hastane kaynakları Hamas Milletvekili Meryem Ferhat (Ümmü Nidal)'in (58) ciddi bir kalp krizi geçirdiğini belirterek, onun cerrahi bir operasyon için acilen Gazze dışındaki hastanalerden birine kaldırılmasını gerektiğini ifade ettiler.Hastane kaynakları, Ümmü Nidal'in dün kalbine sonda yapıldığını, doktorların kalbinde tam dört damarın tıkandığını ve ameliyatın Gazze dışında yapılmasına karar verdiklerini kaydediyor.

İSMAİL HENİYYE'DEN MISIR'A ÇAĞRI: DERHAL KAPILARI AÇIN

Ümmü Nidal'in yattığı Gazze Şifa hastanesindeki yoğun bakım merkezine yaptığı ziyaret sırasında Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Ümmü Nidal'in üç oğlunu şehit verdiğini hatırlatarak Rafah sınır kapısını derhal açmasını istedi. Heniyye, Ümmü Nidal'in Filistin içinde ve dışında binlerce seveni olduğunu belirterek, böylesine istisnai bir duruma Mısırlı yetkililerin anlayışla karşılık vermelerini istedi.

Beraberinde Filistin parlamento Başkanı Ahmet Bahr ve Sağlık Bakanı Basim Nuaym olduğu halde hastaneye gelen Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Ümmü Nidal'in durumunun benzeri olmayan bir durum olmadığını, Gazze'de binlerce hastanın kuşatma yüzünden tedavi olamamaları nedeniyle dışarıda tedavi olmalarına izin verilmesini bir yıldan fazla beklediklerini bildirdi.

DIŞARI ÇIKARILMAYAN 250 HASTA VEFAT ETTİ

Kuşatmanın kaldırılmasını ve hastaların kurtarılmasını talep eden Hamas, son bir buçuk sene içerisinde tedavileri için dışarı çıkmalarına izin verilmemesi nedeniyle vefat eden 250 hastaya dikkat çekti.Sağlık Bakanlığı, Ümmü Nidal'in Mısır'a ya da tedavisini yapabilecek başka bir devlete nakli için yoğun çaba sarf ettiğini kaydetti.

ATEŞKES ANLAŞMASI

Zor durumda olması hasebiyle Hamas'a bağlı el-Aksa TV kanalı, Ümmü Nidal'in sağlık durumunu izleyicilerine anında aktarabilmek için yaptığı yayınları yoğunlaştırdı. Bu yayınlarda kendisiyle röportaj yapılan milletvekilleri ve yöneticiler, Gazze'de bekleyen yüzlerce hastanın tedavisi için acilen Refah sınır kapısının açılması isteğini yinelediler.

Milletvekilleri Mısır hükümetinden Refah sınır kapısının açılması için cesur bir adım atmasını isteyerek, İsrail'in 19 Haziran 2008'de başlayan ateşkes anlaşmasını uygulamaya yanaşmaması nedeniyle Mısır'ın alacağı bu kararın daha da bir önem kazandığını dile getirdi.FİLİSTİN'İN DİRENİŞİNİN ANNE

Ümmü Nidal, 2000'de başlayan Aksa İntifadası'nda üç oğlunu kaybetmesinin ardından "Ummu Nidal" (Direnişin Annesi) unvanını elde etmişti. Ümmü Nidal, 2002 yılında 17 yaşındaki oğlunu şehadet operasyonu düzenlemek üzere gönderdiği video kasetinde elinde kalaşnikofla göründüğünde milyonların sevgisini ve kalbini kazanmıştı.

En büyük oğlu Nidal 2003 yılında başka bir saldırıya hazırlanırken şehit olmuş, üçüncü oğul Ruvvad 2005 yılının başlarında içi Kassam füzeleri dolu bir kamyoneti sürerken İsrail uçaklarından atılan bir füzenin isabet etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Ümmü Nidal'in sahip olduğu büyük şöhret ve sevenlerinin çok olması nedeniyle Hamas, onu 2006 seçimlerinde milletvekili adayı olarak göstermiş ve hareketin iktidara geldiği bu seçimlerde Ümmü Nidal de milletvekili olarak seçilmişti.

TÜM TÜRK KADINLARINA SELAM GÖNDERMİŞTİ

TİMETÜRK Genel Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı, Gazze ziyareti sırasında görüşme imkanı bulduğu Filistin direnişinin annesi "Ümmü Nidal", tüm Türkiye'deki kadınlara selam göndermişti. Direnişin annesi Nidal, “Ben tüm şehidlerin annesiyim” diyerek başladığı sözlerine şöyle devam ediyordu: “Dünyada sınırlar kalktı. Artık heppimiz biriz. Buralar sizin vatanınız. Tekrar bu topraklarınıza sahip çıkın ey Selahaddin'in, Fatih'in ve Abdülhamid Han'ın torunları. Türkiye'yi bütün kalbimizle seviyoruz. Biz az olabiliriz fakat sizinle çoğuz”Bu haber toplam 1298 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri