Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin kıyafetli özel İsrail timleri

17.03.2010 10:38
Kudüs’ü savaş alanına çeviren çatışmalar sırasında göstericiler arasına karışan İsrailli gizli polisleri de dikkat çekti.

İsrail’in işgal altındaki topraklarda yeni yerleşimlere onay vermesi Kudüs’ü savaş alanına çevirdi. Şiddet olayları Filistin’in diğer kentlerine de sıçradı

İsrail’de aşırı sağcı hükümetin, dünyaya meydan okuyarak işgal altındaki topraklarda yeni yerleşimlere onay vermesi, Kudüs’te öfke patlamasına yol açtı. Doğu Kudüs, alınan tüm güvenlik önlemlerine rağmen, Eski Kent girişinde başlayan ve diğer mahallelere yayılan çatışmalarla savaş alanına döndü. Sokaklara dökülen Filistinliler İsrail polisine taşlarla saldırırken, yollarda barikatlar kurarak lastikleri ateşe verdiler. Onlarca kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin tutuklandığı çatışmalar Batı Şeria’da Ramallah ve El Halil gibi Filistin kentlerine de sıçradı. Filistin Kızılayı’nın verdiği bilgiye göre, atılan bombalarla 50’den fazla kişi yaralandı. Polis en az 31 kişinin tutuklandığını belirtti. Hamas’ın, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi planına karşı gösteri çağrısının ardından başlayan olaylarının ardından Kudüs tam kuşatma altına alındı. 3 bin asker ve polis, Doğu Kudüs sokaklarına dağılırken, polis helikopterleri bölge üzerinde uçtu.

Şiddet olayları Doğu Kudüs’le sınırlı kalmazken, Batı Şeria’da da birçok askeri kontrol noktasında çatışmalar çıktı. Ramallah’ta, Kalendiye mülteci kampında, El Halil’de Şuheda (Şehitler) ve Şellali caddeleri ile El Halil’in köylerinden Beyt Ummar’da da benzer çatışmalar meydana geldi.

ÜÇÜNCÜ İNTİFADA’NIN AYAK SESLERİ
Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komite üyelerinden, eski Başbakan Ahmed Kurey, İsrail’in Doğu Kudüs’teki uygulamalarını eleştirip, üçüncü bir intifadanın patlak verebileceği uyarısında bulundu.

BARIŞA DARBE VURAN KEHANET
Kudüs’teki gösterilerde, İsrail’in Mescid-i Aksa yakınında inşa ettiği Hurva sinagogu da büyük rol oynadı. Geçmişi 1700 yıllarına dayanan ve iki kez yıkıma uğradıktan sonra yeniden yapılan tarihi sinagog, bina hakkındaki kehanet nedeniyle Filistinlileri korkutuyor. Yahudi bir hahamın, sinagogun üçüncü kez tamamlanmasının, Yahudilerin “Üçüncü Kutsal Tapınağı”nın inşaatının da başlangıcı olacağı öngörüsünün, Mescid-i Aksa’ya tecavüzleri de arttırmasından endişe ediliyor. 

ABD ZİYARETİNDE BOYKOT KORKUSU
ABD ile İsrail arasında patlak veren yerleşim krizini yatıştırşamaya dönük çabalar sonuç vermezken, ABD’nin Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell, İsrail’e yapacağı geziyi erteledi. Karar, Washington ile Tel Aviv arasındaki krizin derinliğine bir işaret olarak yorumlandı. Şark el-Evsat gazetesi ise, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, ABD ile yaşanan gerginliği yardımcılarıyla yaptığı toplantıda değerlendirdiği ve görüşmede, Netanyahu’nun önümüzdeki hafta için planlanan Washington gezisinin iptalinin de gündeme geldiğini yazdı. Gazete, Netanyahu’nun, Washington’da Beyaz Saray’a kabul edilmeyeceği ihtimali nedeniyle bu seçeneği gözden geçirdiğini kaydetti.

FİLİSTİN KIYAFETLİ İSRAİL GİZLİ POLİSİ
Kudüs ve Batı Şeria’da sıkıyönetim şartları ilan eden İsrail ordusu, bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alırken, Filistinli göstericilere sert karşılık verdi. Atılan gözyaşartıcı bombalar sonucu çok sayıda Filistinli yaralandı. Kudüs’ü savaş alanına çeviren çatışmalar sırasında göstericiler arasına karışan İsrailli gizli polisleri de dikkat çekti. Taş atan Filistinlilerin arasına karışan ve tamamen onlar gibi giyinmiş İsrail özel timlerinin, gençlerin tutuklanmasına yardım ettiği görüldü

 
Bu haber toplam 1060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri