Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin Konvoyu açlık grevine başladı

27.12.2009 20:58
Mısır tarafından Ürdün'ün Akabe körfezinde bekletilen Filistin Konvoyunda bulunan 5 İngiliz bu sabah açlık grevine başladı.

Mısır tarafından Ürdün'ün Akabe körfezinde bekletilen Filistin Konvoyunda bulunan 5 İngiliz bu sabah açlık grevine başladı. Konvoyda bu gece İsrail saldırılarında hayatını kaybeden her bir insan için birer mum yakılacak. Toplam 1500 mum yakılarak savaşın şehitleri anılacak. Bu arada konvoy ekibindekiler Mısır konsolosluğuna protesto yürüyüşe çıktı. Ancak polis izin vermedi.

 

Mısır tarafından Ürdün'ün Akabe körfezinde bekletilen Filistin Konvoyu'ndakiler açlık grevine başladı. Konvoyda bulunan 5 İngiliz bu sabah açlık grevine başladı. Eylemciler, Mısır'ın Gazze'ye girişlerine izin verene kadar açlık grevine devam edeceklerini ifade ettiler.

 

Bu arada bu sabah İsrail'in Gazze saldırılarını yıl dönümü sebebiyle savaşta hayatını kaybeden 1500 Filistinli için bir anma programı düzenlendi. Savaşta hayatını kaybedenler için dualar okunduktan sonra 3 dakika sessiz kalındı. İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Anas Main, Rafet Muharrem, Dr. Fatima Salim, Dr. Muin Algun, Dr. Esra Salah gibi isimler pankartlara yazıldı.

 

Konvoydaki yabancı vatandaşlar, gece ise İsrail saldırılarında hayatını kaybeden her bir insan için birer mum yakılacak. Toplam 1500 mum yakılarak savaşın şehitleri anılacak.

 

Bu arada Filistin konvoyundakiler kaldıkları Akabe şehrinde Mısır konsolosluğunu protesto yürüyüşüne çıktı. Yol boyunca pankart ve sloganlarla Mısır protesto edildi. Grubun yürüyüşüne Ürdün polisi müdahale ederek, Mısır konsolosluğuna gitmelerine izin vermedi.

 

 

"BİR "ONE MİNUTE" ÇIKIŞI DAHA BEKLİYORUZ"

 

Bir çocuk tarafından açılan "One Minute" pankartı dikkat çekti. Konvoydakiler, Başbakan Tayyip Erdoğan'dan Mısır'a yönelik bir "One Minute" çıkışı beklediklerini ifade ettiler.

 

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in savaş suçuna Mısır'ın da ambargoyla ortak olduğunu ifade etti. Yıldırım, İslam dünyasının Mısır'a "One Minute" demesi gerektiğini belirtti.

 

Bu arada konvoyda bulunan 70 yaşındaki İngiliz aktivist Sylvia Wall, "Dünyanın harekete geçmesini bekliyorduk. Ama ne yazık ki dünya Filistin'e sırtını döndü. İsrail, önceki gün yine 6 Filistinliyi öldürdü. 1948 yılında İsrail kurulduğu zaman 9 yaşındaydım. İsrail o günden bugüne hiç durmadı. Sabra ve Şatilla katliamlarını hiç unutmadım. Dünya İsrail'i durdurmalı, bu savaş bitmeli." diye konuştu.

 

İngiltere'den gelen 44 yaşındaki Arshad Ali ise "Buraya binlerce km yol kat ederek geldik. Akabe'de kesinlikle durmayacağız. Biz buraya geri dönmek için gelmedik." dedi.

 

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri