Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin milli şairini kaybetti

11 Ağustos 2008 / 08:27
Filistin direnişini yazdığı şiirlerle dünyaya duyuran ve çok sayıda uluslararası şiir ödülleri bulunan usta şair Mahmut Derviş geçirdiği kalp ameliyatının ardından yaşamını yitirdi.
Filistin'in yetiştirdiği dünyaca ünlü şairlerden Mahmud Derviş, Amerika'da geçirdiği açık kalp ameliyatından 3 gün sonra yaşamını yitirdi. Derviş'in naaşı Ürdün üzerinden Filistin'e getirilecek. Filistin'in bağımsızlık mücadelesine şiirleriyle ses veren Derviş'in 20'den fazla dile çevrilen yüzlerce şiiri var.
Küçük yaşta şiir yazmaya başlayan Mahmut Derviş, şiirlerinde halkının sürgün acılarına dikkat çekti. Derviş, Filistin halkının, İsrail politikalarına ve topraklarının işgaline karşı hep gür bir sesi oldu. Filistin Ulusal Marşı (Neşîd el-intifada) başta olmak üzere birçok ünlü Arap ezgisi Mahmut Derviş'in usta kaleminden çıkmıştır. Yine Derviş'in yazdığı Marcel Khalife'nin yorumladığı dillerden düşmeyen bir çok arap ezgisi yapıldı. En çok bilinenleri; "Rita", "Celile'de Kuşlar Ölüyor" ve "Annemin ekmeğine hasretim"dir. Bu besteler, en az iki Arap jenerasyonunun marşları haline gelmiştir.

EVİ SAVAŞTA YIKILDI

Mahmud Derviş, 1941 yılında Celile ilinin bir köyünde doğdu. 1948'de köy yerle bir edilince, ailesiyle birlikte kaçıp Lübnan dağlarını geçmek zorunda kaldı. Sonradan yazdığı şiirlerde hep bu yağma, göç, asker ve polis baskısının izleri görülür. Şiirlerini yayımladığı sıralarda El Ardh (Toprak) cephesinin çalışmalarına katıldı. Filistin direniş şiiri, bu cephenin bülten ve dergilerinde filiz verdi. Hayfa'da yayımlanan Al İttihad gazetesinin ve Al Cadid dergisinin müdürlüğünü işgal idaresi altında yaptı. Yazılarından ve şiirlerinden ötürü çok kez hapse girdi. Bir ara, akşam beşten sabah beşe kadar evinden çıkması yasaklandı: Şiirlerinin büyük kısmını hapiste yazdı.

SÜRGÜN EDİLDİ

1970 yılında İsrail'den sürgüne gönderildi. 1983-1987 yılları arasında Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşadı ve 1984'de Beyrut Kasidesi ile Lenin Ödülü'nü kazandı. 1988-1995 yılları arasında Paris'te yaşadı. Şiirleri otuz dile çevrilmiştir. Son şiirleri bütün dünyada çok ilgi gördü ve yeni yeni baskıları yapıldı. 2002 uluslararası Nazım Hikmet şiir ödülüne layık görülmüştür. 1975 yılında, Sovyet Yazarlar Birliği' nin verdiği Lotus şiir ödülünü kazandı. En son Beyrut'ta yayımlanan "Şuuru Filistiniye" dergisini çıkarıyordu. Yazarın Eserleri şunlar: Zeytin Ağacının Yaprakları, Filistinli Sevgili, Gecenin Sonu, Uzak Bir Sonbaharın Hafif Yağmuru, Celile'de Kuşlar Ölüyor, Yedinci Deneme.FİLİSTİNLİ SEVGİLİ

...Ey gönül! Ey gönül!

Kapı kalbimin üzerinde yükseliyordu,

pencere, taşlar ve çimento

Kalbimin üzerinde.

...

Ve ant içerim ki,

bir mendil işleyeceğim yarına kadar,

gözlerine sunduğum şiirlerle süslü

ve bir tümceyle, baldan ve öpücüklerden tatlı:

“Bir Filistin vardı,

bir Filistin gene var!”
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri