Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistinde şehit sayısı 801

10 Ocak 2009 / 09:16
İsrail bombardımanı gece devam etti! 14 günde hayatını kaybeden Filistinli sayısı 801'e yükseldi
Filistinli hastane kaynakları, İsrail'in 27 Aralık 2008'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında en az 800 kişinin öldüğünü belirtti. El Cezire televizyonu ölü sayısını 801 olarak verdi
Gazze'deki acil servis yetkilileri, İsrail saldırılarında ölü sayısın en az 800 olarak açıkladı.
Yetkililer, aynı dönemde yaralı sayısını 3 bin 300 olarak bildirdi.
İsrail ordusu da bu dönemde 3 sivil ile 10 askerin öldüğünü, 154 kişinin de yaralandığını açıkladı.
İsrail ordusunun hava saldırısında, bu kez Gazze kentinin merkezinde, basın kuruluşlarının topluca bulunduğu bina hedef alındı, füze saldırısında bir Filistinli gazeteci yaralandı.
Akşam saatlerinde Gazze kent merkezinde, iki ana caddenin kesiştiği köşede bulunan ve hemen her katında, radyo ve televizyon kuruluşlarının bürolarının bulunduğu El Cevara adlı apartman, pilotsuz uçaklardan atılan bir füzeyle çatısından vuruldu.
Füze saldırısı sırasında binanın çatısı nda canlı yayın için bulunan ve Suudi kanalı için çalışan Filistinli gazeteci Muayin Şellula hafif yaralandı.
11 katlı binada bulunan basın mensuplarından biri, canlı yayınlar dolayısıyla saldırı sırasında binanın üst katında 15-20 kadar bas ın mensubunun bulunduğunu söyledi.
Gazze'de bugün Filistin Televizyonu için çalışan bir gazeteci, Gazze'nin Tel El-Hava mahallesindeki evinin tank ateşine tutulması sonucu hayatını kaybetmişti.
Acil servis yetkilileri, iki top ateşinin isabet ettiği evde, İhab El-Vahidi adlı kameramanın yanı sıra Faslı eşi Rukiye El-Naca ile annesinin de öldüğünü, evdeki diğer bazı kişilerin de yaralandığını bildirmişlerdi.
Beyaz Saray, İsrail'in Hamas'a karşı saldırılar düzenlediği Gazze Şeridi'ndeki insani durum ve sivil can kayıplarından "çok endişe" ettiğini bildirdi.
Beyaz Saray sözcüsü Scott Stanzel, "Gazze'deki insani durumdan çok kaygı duyuyoruz. Bunu kriz boyunca dile getirdik" dedi.
Stanzel, "Hamas İsrail'e roket saldırılarını durdurmadıkça bu durumun düzelmeyeceğini" de söyledi.
Sözcü, ABD Başkanı George Bush'un da kaygısını İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e ilettiğini kaydetti.
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri