Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin'den Chavez'e mektup var

15 Ocak 2009 / 20:54
Dünya İsrail’in Gazze’deki soykırımına sessiz kalırken, Venezüella’dan İsrail büyükelçisini kovma cesaretini gösteren Hugo Chavez’e Filistin halkı teşekkürlerini iletti.
İsrail’in Gazze’de 3 haftadır yürüttüğü ve çoğunluğu kadın ve çocuk binlerce sivili katlettiği işgalinin ardından, İsrail büyükelçisini Venezüella’dan kovma cesaretini gösteren Hugo Chavez’e, Filistin halkının teşekkürlerini yansıtan mektubunu TIMETURK için tercüme ettik.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla

Sayın Başkan Hugo Chavez,

Bizler, Filistin halkı olarak, cesaretle konuştuğunuz ve aleyhtarlarınızın eleştirilerine ve tabansızlıklarına aldırmadan vicdanınızla hareket ettiğiniz için saygılarımızı borç biliriz.

Sayın Başkan, Gazze’de ailelerimize ve çocuklarımıza yağan ölüm yağmurunu haftalardır seyrediyoruz; buna rağmen ayaktayız ve her şeye hazırız. Bizler barış isteyen dirençli bir halkız. Ancak adaletsizliğe boyun eğmektense savaşırız. Atalarımızın kanunlarıyla yaşar ve ölürüz. Onur, Namus, Gerçek ve Cesaret Kanunları’yla…

Tarih boyunca, adil bir savaşta, her zaman bir şampiyon çıkmıştır, tüm kitlelerin erdemlerini eylemlerine içkinleştiren bir kahraman. Siz böyle biri kahraman olduğunuzu gösterdiniz.

Göreve geldiğiniz andan itibaren muhtaç ve mahrumlara olan bağlılığınızı izledik. Başkanlığınız sadece devam ettiği için değil aynı zamanda imrenilecek bir değer olarak yükseldiği için de Amerikalar çok şanslı. Siz açıkça, 2006’da Birleşmiş Milletler’de şeytanın askerlerinin püskürtülmesine karşı emperyalizm zehrini anlatarak, dünya halklarının hislerine tercüman oldunuz.

Sayın Başkan, sizinle 2007 yazında tanışmayı arzu etmekteydik; ancak ne yazık ki limanlarımızı ve sınırlarımızı kontrol eden İsrail ablukası planlarımızı erteletti. Bizim girişimizle oluşan ateşkes başlarken, meğer altyapımızın yıkımını planlıyorlarmış.

Son 6 aydır İsrailliler, gazetecilerin varlığını kasten ve yavaşça azaltmaktadır ve insani grupların Gazze’ye girişine engel olmaktadır. Her ay binlerce yardım getiren tırların sayısını bir avuca indirmişlerdir. Bombardımanlarının başladığından beri gıda ve yakıt bulunmamaktadır. Gerçekte 47 fırından sadece 9’u çalışmaktadır. Endüstrinin sadece yüzde 5’i operasyon halindedir. Atık su tesisleri kapandığından, kanalizasyon insanların yaşadıkları yerlere, tarlalara ve denize akmaktadır.

Bu barbarca katliam sona erdiğine aramızda olanlardan kimlerin hayatta kalacağını bilmiyoruz. Ancak bizler, bir insan ve hükümet olarak, adaletin tecelli edeceği inancımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.

Şu an yaptığınızdan daha fazla bir şey isteyemeyiz. Siz bir ulusun sırf kendi kaderini belirlediği için korkutulamayacağını ya da bir liderin emperyalizme karşı çıktığı için tahtını kaybetmeyeceğini ispatladınız. Başkan Chavez’i seçen Venezüella vatandaşlarını selamlıyoruz; insanları politikanın önüne koyabilen bu çağın az sayıdaki liderlerinden biri olduğunuz için size saygılarımızı sunuyoruz.

Sizinle tanışma onuruna kavuşacak kadar yaşayamayabilirim; ancak halkımız politikayı bir kenara bırakarak onurla konuşan ve cesaretle konuşan bu adamla tanışmak için bir delegasyon göndermeden rahat etmeyecektir.

En Derin Saygılarımızla,

Dr. Ahmet Yusuf

Dışişleri Bakanı

Başbakan İsmail Haniye’nin Önceki Siyasi Danışmanı


Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri