Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin'e Özgürlük Konvoyu Türkiye'ye girdi

15.12.2009 19:33
Londra’dan hareket eden 80 araçlık Filistin’e Özgürlük Konvoyu; Fransa, İtalya ve Yunanistan’a uğrayarak bugün İpsala sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptı.

Konvoy için yapılan karşılama törenine geniş bir katılım oldu. İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım ve Londra’dan gelen ekip basın açıklaması yaptı. Açıklamada konvoyun büyüyerek Gazze’ye kadar devam edeceği belirtildi.

Bülent Yıldırım, her türlü insan hakları ihlaline maruz bırakılan Gazze halkının yaralarını sarmaya, acılarını paylaşmaya gittiklerini belirterek, “İsrail Gazze halkının yalnız olmadığını görecek” diye konuştu. 

Gazze’ye Özgürlük Konvoyu, yarın (16 Aralık Çarşamba) Eyüp/Feshane’de İHH öncülüğünde bir basın toplantısı gerçekleştirecek. Basın toplantısına, konvoyun organizatörlerinden İngiltere İşçi Partisi Lideri ve Londra eski Belediye Başkanı George Galloway, konvoy ekibi ve konvoya destek veren çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak. Basın toplantısından sonra Türkiye’den de katılacak araçlarla 4 ayrı koldan şehirde tur atılacak.

Özgürlük Konvoyu, şehir turundan sonra Taksim Meydanı’nda STK’ların desteğiyle yapılacak olan basın açıklaması ile kitlesel bir buluşma gerçekleştirecek. Programın, 18.00-23.00 saatleri arasında devam edeceğini bildiren İHH yetkilileri konvoyun, Taksim’deki programından sonra Adapazarı üzerinden Ankara’ya giriş yapacağını bildirdi. Konvoyun temsil heyeti, Ankara’da TBMM’ye bir ziyaret gerçekleştirerek; Konya, Adana ve Kilis üzerinden Suriye’ye giriş yapacak. Konvoy ekibi aynı zamanda Konya Uğurlu Yolu Salıpazarı’nda da kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Konvoyun 27 Aralık tarihinde Gazze’de olması hedefleniyor. Konvoya Türkiye’den 80 araç katılacak. Amerika’dan da 47 aracın katılması bekleniyor. Amerika'dan gelecek araçlar deniz yolu ile Mersin limanından konvoya katılacak.
 
5220
5221
 
nebeonline
Bu haber toplam 1732 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri