Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistinli mülteciler az daha boğuluyordu

09 Şubat 2009 / 17:46
Gazze’de yaşanan dramın ardından daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa ülkelerine iltica etmek isteyen Filistinli kaçak göçmenlerin umuda yolculuğu neredeyse ölümle sonuçlanıyordu.
Yasa dışı yollardan kaçmaya çalışırken boğulma tehlikesi geçiren 20 Filistinli kaçak göçmen, son anda sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre, Kuşadası Körfezi’nde devriye görevi yapan Kuşadası Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na bağlı ekipler, 00.20 sıralarında 5 kişilik şişme bir bot ile yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Sisam adasına kaçmaya çalışan Filistin uyruklu 20 kişi ile karşılaştı.

Kapasitenin üzerinde binilmesi nedeniyle batma tehlikesi geçiren şişme bottaki Filistinli mülteciler, Sahil Güvenlik ekiplerinin zamanında müdahalesi ile kurtarıldı.

Sahil Güvenlik Botu’na alınan mültecilere önce yemek veren ve daha sonra da sağlık kontrolünden geçiren güvenlik güçleri, kaçak göçmenlerin Türkiye’ye de yasa dışı yollardan girdiğini belirledi.

Suçlarını itiraf eden ve Pasaport Kanunu’na muhalefet suçundan sınır dışı edilmelerine karar verilen mülteciler, işlemlerinin tamamlanması için Kuşadası Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne teslim edildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.
Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri