Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistinliler ne iddia etti?

11 Ağustos 2008 / 12:58
İsrail protesto gösterilerinde Filistinlilere karşı çok çeşitli silahlar kullanıyordu. Bunu ilk kez duyduk. İnanması gerçekten güç.
Ramallah yakınlarındaki Filistinli köylüler, İsrail askerlerinin kendilerini püskürtmek için “lağım suyu” kullandığını öne sürdüler.

Bileyn Halk Komitesi Başkanı İyad Burnat tarafından yapılan açıklamada, hafta sonu Bileyn'de, köy sakinleri, İsrailli ve uluslararası barış eylemcilerinin rutin gösterisi sırasında, İsrail askerinin göstericileri geri püskürtmek için lağım suyu kullandığı iddia edildi.

Burnat, protestocuların şarkılar söyleyerek ve sloganlar atarak çitlerin bulunduğu bölgeye geldiğini, o esnada İsrailli komutanın siviller üzerine ateş emri verdiğini ve askerlerin de bunun üzerine göz yaşartıcı bombanın yanı sıra “lağım suyu” püskürttüğünü iddia etti.

Birçok göstericinin, püskürtülen su nedeniyle hemen hastalandığı belirtilen açıklamada, askerlerin suyla püskürtme yöntemi kullanmalarının ilk olmadığı vurgulanırken, ancak, “pis suyu kullanmalarının bir ilk olduğu” kaydedildi.

Askerlerin Filistinlilere karşı diğer gazların yanı sıra çeşitli plastik mermiler, suyla karışık gaz, hatta sıkıştırılmış tuz ve kavrulmamış kahve çekirdeklerini de silah olarak kullandığı öne sürülüyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri