Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Finasman desteği tutarı: 12.9milyar$

07 Ocak 2009 / 13:52
Kürşad Tüzmen, 2009 yılında Eximbank'ın ihracatçılara 6,9 milyar dolar nakdi kredi ve 6 milyar dolar sigorta olmak üzere toplam 12,9 milyar dolar tutarında finansman desteği sağlayacağını bildirdi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2009 yılında Eximbank'ın ihracatçılara 6,9 milyar dolar nakdi kredi ve 6 milyar dolar sigorta olmak üzere toplam 12,9 milyar dolar tutarında finansman desteği sağlayacağını bildirdi.

Tüzmen, Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Eximbank'ın 2009 yılı faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Tüzmen, Eximbank'ın 2008 yılına göre desteğini yüzde 37 büyütmeyi hedeflediğini ve 2009 yılında 109 milyar dolar civarında tahmin edilen toplam ihracatın da yüzde 11,5'ine desteğin sağlanmış olacağını söyledi.

-MERKEZ BANKASI REESKONT KREDİSİ-

Tüzmen, Türk Eximbank kanalıyla ihracat sektörüne daha fazla kaynak aktarılması amacıyla Merkez Bankası nezdinde girişimlerde bulunulduğunu ve bankaya tanınan mevcut ihracat reeskont kredisi limitinin 900 milyon dolara yükseltildiğini bildirdi.

Programın etkin ve kolay kullanımı için uygulama esas ve şartlarında da düzenlemeler yapıldığını kaydeden Tüzmen, programdan dış ticaret sermaye şirketleri, sektörel dış ticaret şirketleri ile imalatçı-ihracatçı ve ihracatçı firmaların yararlanabileceğini söyledi.

Bakan Tüzmen, kredi koşulları hakkında da bilgi vererek, firma limitinin 10 milyon dolar olduğunu belirterek, program için kredi başvurusunun en az 500 bin dolar tutarında olması gerektiğini ifade etti.

Tüzmen, kredinin vadesinin 120 gün faiz oranının ise libor 0,75 olduğunu da sözlerine ekledi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Eximbank'ın 2009 yılında saatte 2,5 milyon dolar kredi kullandıracağını bildirdi.

Bakan Tüzmen, Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında, Eximbank'ın 2009 yılı faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Bakan Tüzmen, Eximbank'ın kurulduğu 1987 yılından itibaren kümülatif bazda ihracat sektörüne 56 milyar dolar nakdi, 53 milyar dolar sigorta garanti desteği olmak üzere, toplam 109 milyar dolarlık destek sağladığını kaydetti.

Tüzmen, Eximbank'ın geçen yıl 4,3 milyar dolar tutarında nakdi ihracat kredisi ve 5,1 milyar dolar tutarında da ihracat kredi sigortası olmak üzere, sektöre toplam 9,4 milyar dolar tutarında finansal destek sağladığını belirtti.

İhracatın ekonomik büyümede itici rol oynadığını kaydeden Tüzmen, ihracatın hem ihracatçıların gayreti ile hem de dış ticaret politikaları çerçevesinde Eximbank'ın desteği ile daha büyük başarılara ulaşacağını söyledi.

Bakan Tüzmen, 2009 yılında da Eximbank'ın ihracatçılara 6,9 milyar dolar nakdi kredi ve 6 milyar dolar sigorta olmak üzere toplam 12,9 milyar dolar tutarında finansman desteği sağlayacağını da bildirdi.

Eximbank'ın bu yıl Merkez Bankası reeskont kredi desteğinin yanı sıra ihracatçıların tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini desteklemek amacıyla, yurt dışı fuar katılımlarına finansman sağlamak için, bir yıl vadeli yeni bir kredi programı hazırlayacağını anlatan Tüzmen, kobilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılmasını teminen banka tarafından yeni teminat unsuru kabul edilen kredi garanti fonu kefaletinin devreye sokulduğunu ve bu yıl etkin bir şekilde kullanılmasının amaçlandığını söyledi.

-DÜNYA BANKASI VE AVRUPA YATIRIM BANKASI KREDİLERİ-

Tüzmen, müteahhitlik hizmetlerine köprü kredisi ile finansman destek sağlanacağını da ifade ederek, Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanan toplam 600 milyon dolarlık uzun vadeli kaynağın en az 200 milyon dolarının 2009 yılı içinde imalat, sanayi, gemi inşa, turizm ve lojistik sektörlerinin yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için kullandırılacağını bildirdi.

İhracat kredi sigortasının yaygınlaştırılacağını ifade eden Tüzmen, ihracat bedeli alacaklarının ticari ve politik risklere karşı teminat altına alındığı program kapsamında, sigortalı sevkıyat tutarının 2009 yılında yüzde 12 artışla 5,7 milyar dolar yükseltildiğini söyledi.

Bakan Tüzmen, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri politik risk sigortası programı kapmasında, ilk aşamada 150 milyon dolar tutarında işlemin teminat altına alınmasının öngörüldüğünü de bildirdi.

Ülke kredilerinin canlandırılacağını ve 2009 yılı kredi hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için yurt içi ve yurt dışı piyasalardan toplam 1,7 milyar dolarlık yeni kaynak temin edilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Tüzmen, şöyle devam etti:

''Bu kaynaklar, başta Merkez Bankası senet reeskont imkanı kullanılarak yaratılacak fonlar olmak üzere, sendikasyon kredisi ve menkul kıymet ihracı yoluyla yapılacak borçlanmalardan ve Dünya Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası'ndan 2008 yılında imzalanan anlaşmalar kapsamında kullanılacak kredilerden oluşmaktadır.

Ayrıca, 1,5 milyar TL tutarındaki nominal sermayenin, 2009 yılında 2 milyar liraya yükseltilmesi ve bu kapsamda Hazine tarafından sermaye ödemeleri yapılması öngörülmektedir.''

-EXİMBANK GENEL MÜDÜRÜ KILIÇOĞLU-

Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu da Merkez Bankası reeskont kredisi ile çok uygun koşullarda, kullanıma elverişli, ihracatçılara büyük destek olacak ciddi bir imkan yaratıldığını belirterek, bu imkanla, yaklaşık 2 milyar dolara yakın ihracat finansmanı gerçekleştirmeyi planladıklarını bildirdi.

Eximbank'ın 2008 yılında toplam 4,3 milyar dolar nakdi kredi (5,5 milyar TL) kullandırdığını kaydeden Kılıçoğlu, kredilerin yüzde 73'ünün TL, yüzde 27'sinin döviz olarak kullandırıldığını söyledi.

Kılıçoğlu, kredilerin yüzde 71'nin bankalar aracılığı ile kullandırıldığını ve geçen yıl 12 bin 951 kredi işleminin gerçekleştirildiğini, işlem başına ortalama kredi büyüklüğünün 330 bin dolar olduğunu bildirdi.

2 bin 934 firmanın Eximbank kredilerinden yararlandığını belirten Kılıçoğlu, firma başına ortalama kredi tutarının da 1,5 milyon dolar olduğunu söyledi.

Kılıçoğlu, Eximbank'ın geçen yıl günde 17 milyon dolar kredi kullandırdığını da söyledi.

2009 yılında çok iddialı bir programla ihracatçılara destekleyeceklerini belirten Kılıçoğlu, bu yıl 6,4 milyar dolar kısa vadeli kredi olmak üzere toplam 12,9 milyar dolar tutarında finansman desteği sağlanacağını söyledi.

Kılıçoğlu, ''Eximbank olarak 2009 yılında, çok çalışmamız gereken ve sektöre elimizden geldiği ölçüde destekleyeceğimiz bir yıl olacak'' diye konuştu.

-TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ-

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise krizlerin gelip geçtiğini ve herhangi bir şekilde umutsuzluğa kapılmak gerekmediğini belirterek, ''Eximbank desteğiyle, yıllardan beri tırnaklarımızla kazıyarak girdiğimiz yurt dışı pazarlarında herhangi bir gerileme kaydetmeden yine var olacağız'' dedi.

İhracatçılar olarak olaya uzun vadeli baktıklarını belirten Büyükekşi, şöyle devam etti:

''İhracatçılar olarak kısa mesafe koşucusu değil, bir maraton koşucusu olduğumuzu düşünüyoruz. 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmemiz için bizim önce morallerimizi yüksek tutmamız gerekiyor. Biz de bu yüzden morallerimizi yüksek tutuyoruz. Hiçbir endişemiz ve ileriye dönük bir sıkıntımız yok.

Bu yüzden kaynak konusu son derece önemli. İhracatçının kaynakları son derece verimli kullanması gerekiyor. 2008 yılında Eximbank ihracata yüzde 7 oranında finansman yaparken, 2009 yılında bu oran yüzde 12'ye çıkacak. Bu da ihracatçılarımız açısından son derece önemli. Biz böylelikle yıllardan beri tırnaklarımızla kazıyarak girdiğimiz yurt dışı pazarlarında herhangi bir gerileme kaydetmeden oralarda yine var olacağız ve bu 500 milyar dolarlık ihracat hedefimizi gerçekleştireceğiz.

Krizler gelir geçer, herhangi bir şekilde umutsuzluğa kapılmak gerekmiyor. O yüzden ileriye umutla bakıyoruz. İhracatçılar için gerek 1994'de, gerek 2001 yılında Eximbank hep can simidi olmuştur, 2008 yılında başlayan ve devam eden küresel krizde de Eximbank ihracatçıların can simidi olacak. İhracatçılar bu hedefe ulaşabilmek için finansal yapılarının sağlam olması gerekiyor, bu kredilerde bu imkanı sağlayacak.''

-SORULAR-

Merkez Bankası reeskont kredisindeki vadenin uzatılmasına ilişkin ihracatçıların taleplerinin olup olmadığına ilişkin soru üzerine Tüzmen, bu yönde taleplerin bulunduğunu ancak, Merkez Bankası'nın kanunundan kaynaklanan yükümlülükle vadenin 120 gün olarak belirtildiğini söyledi.

-400 MİLYON DOLARLIK SENDİKASYON KREDİSİ-

Sendikasyon kredisine ilişkin bir soru üzerine de Kılıçoğlu, Eximbank olarak bu yıl minimum 400 milyon dolar sendikasyon kredisi sağlayacaklarını bildirdi.

İsrail'in Gazze'de başlattığı askeri harekata ilişkin soru üzerine de Tüzmen, şunları söyledi: Türkiye'nin bu coğrafyada olan her hadisede kapısı çalınan bir ülke olduğunu belirterek, ''böylesine bir mezalimde dünyanın kayıtsız kalmamasını bekliyoruz'' dedi.

Bakan Tüzmen, siyasi açılımların mutlaka geleceğini sözlerine ekledi.


Kaynak:
Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri