Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fırat: Ya Uçarız Ya Çakılırız

10.11.2009 09:45
AK Parti milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, ‘Demokratik Açılımı’ uçağa benzeterek "Ya uçarız ya da çakılırız" dedi.

AK Parti milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Canlı Gaste'ye Demokratik Açılım'la ilgili konuştu. 

Fırat, bugün Meclis'te görüşülecek 'Demokratik Açılım'la ilgili şunları söyledi: 

"Meseleyi çok karmaşık hale getiriyoruz aslında mesele çok basit. Eğer Türkiye devleti Cumhuriyet ise o zaman şuna bakmamız lazım. Türkiye’nin temel problemi vatandaşlık hukukunu oturtamamasıdır. 

Osmanlıdan bir imparatorluktan bugüne geliyoruz. İmparatorklukta vatandaşlık ilişkisi yoktur, teba ilişkisi vardır. Teba ilişkisinde yöneten kişi insanına ne verirse o bir lütuftur. Ama Cumhuriyetlerde birbirine eşit olan aynı haklardan istifade eden kişilere vatandaş diyoruz. Türkiye’de yerleştiremediğimiz şey bir kısım vatandaşın A sınıfı bir kısım vatandaşın B sınıfı olarak nitelenmesidir. Cumhuriyette böyle bir demokrasi düşünülemez. İstenen şey aslında budur. 

Yarın konuşulacak olan konu bir lütuf değil. Benim sizin bugüne kadar kullandığımız hakların bugüne kadar bu hakları kullanmayan diğer vatandaşlarımızın kullanımına açılmasıdır. 

Türkiye öyle bir noktaya geldi ki ben bunu uçuşa hazırlanan pistte hız kazanan bir uçağa benzetiyorum. Uçak havalanmak durumunda ama ağırlığı buna musade etmiyor. Ya pistin sonunda çakılacaktır bu uçak ya da daha fazla güç kazanarak, yüklerini sırtından atarak havalanacaktır. Türkiye’nin durumu maalesef bu kadar kritik bir durumdur. Bunu halletmek zorunda başka çaresi yok." 

Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri