Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fırat'ın Sözü Tepki Alıyor

23 Haziran 2008 / 11:42
Fırat’ın New York Times’ta yer alan "Türk toplumuna travma yaşatıldı. şeklindeki sözleri her kesimden tepki aldı.
AKP’Lİ ERDEM: DENGİR FIRAT’IN LAFLARI GERİCİ

CHP’Lİ ÖYMEN: ASIL TRAVMAYI AKP YAŞATIYOR

” CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın, Atatürk devrimleriyle ilgili olarak “Türk toplumuna travma yaşatıldı” sözlerine tepki gösterdi.

CHP’li Öymen, Fırat’ın, "Türk toplumuna travma yaşatıldı. Bir gecede kıyafetlerini ve dillerini değiştirmeleri söylendi. Dinsel yolları dağıtıldı" şeklindeki sözlerini değerlendirdi.. Bu söylemle, Türkiye’de nasıl bir zihniyetin iktidarda olduğunun görüldüğünü belirten Öymen, şunları söyledi: “Atatürk devrimleri Türk Milleti’ne çağ atlatan, otoriter din devleti yerine laik bir Cumhuriyetin kurulmasına yol açan devrimlerdir. Türk Milleti Atatürk devrimlerini vazgeçilmez bir yaşam biçimi olarak benimsemiştir. Atatürk dönemini bir baskı dönemi gibi nitelendirmek son derece yanlış ve haksızdır. Atatürk devrimleri halkın üzerindeki baskıyı kaldıran, halkı özgürleştiren milli iradeyi egemen kılan bir yönetimin başlangıcı olmuştur. Aslında Türk toplumuna travma yaşatan, Türkiye’nin çağdaşlaşmasının önünde büyük bir engel teşkil eden AKP iktidarıdır.”

DSP’Lİ TÜRKER: FIRAT’IN SÖZLERİ AKP’NİN NİHAİ HEDEFİNİ ORTAYA KOYUYOR

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Sekreteri Masum Türker, Atatürk devrimleriyle Türk toplumuna “travma” yaşatıldığını öne süren AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’a sert çıktı. Türker, bu sözlerin AKP’nin nihai hedefini ortaya koyduğunu söyledi.

DSP’li Türker, Fırat’ın, "Türk toplumuna travma yaşatıldı. Bir gecede kıyafetlerini ve dillerini değiştirmeleri söylendi. Dinsel yolları dağıtıldı" şeklindeki sözlerini ANKA’ya değerlendirdi. Türker, “Dengir Fırat’ın bu açıklaması AKP iktidarının nihai hedefini ortaya koyuyor. Sayın Fırat’ın açıklaması belli kesimlere son yıllarda afyon gibi yutturulup meseleyi Atatürk’ü tartışılır hale getirmek ve Cumhuriyetin temellerini sarsmaya yönelik olarak görüyorum” dedi.
Fırat’ın ifadelerine katılmanın mümkün olmadığının altını çizen Türker, Türkiye’nin Batı ile ilişkilerini Tanzmit’la birlikte başlattığını ancak demokratik yaşamın oluşmasını engellemek isteyen kesimlerin, özellikle Batı mandasından yana olanların çağdaşlaşma anlamındaki Batılılaşmayı engellediğini kaydetti.

1919 yılında başlayan kurtuluş hareketi ve ardından tamamlanan Kurtuluş Savaşı ile elde edilen bağımsızlığın kendi liderini yarattığına işaret eden DSP Genel Sekreteri Türker, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti liderini yaratırken, halkın içinden çıkmış kadrosuyla birlikte çağdaş medeniyeti yakalamak için reformlarını gerçekleştirmiş ve günümüze kadar uzanan devrimleri yapmıştır. Bu nedenle bu süreçteki devrimleri yalnız Atatürk’e mal edip saldırmak, Kurtuluş Savaşı’nı yürüten kadroyu da inkar etmektir. Aslında Atatürk’ün hedef haline getirilmesinin temel nedeni ulus bilincinin yaratılmasında önemli rol oynayan kadronun Atatürk’ün kişiliğinde toplanan liderliği tartışılır hale getirmektir. Oysa hepimiz biliyoruz ki eğer Cumhuriyetin kuruluşuna yol açan Kurtuluş Savaşı ve sonrasındaki devrimler olmasaydı Türkiye günümüze kadar her tarafı farklı devletler tarafından işgal edilmiş, parçalı bir medeniyet olarak devam edecek. Bu konuda kimsenin travma geçirdiği yoktur. Dengir Fırat’ın rüyasıdır. Devrimlerle birlikte çarşaf ve fes dışında hiçbir şey yasaklanmamıştır, kimseye bir şey empoze edilmemiştir. Kimsenin başörtüsüne dokunulmamıştır, bütün Anadolu bunu biliyor ve bu geleneğini sürdürüyor. Dengir Fırat’ın Atatürk’le ilgili ve Atatürk devrimleriyle ilgili bu ağır ithamı kabul edilemez. Ama bu söylem AKP iktidarının Atatürk’ten ve Atatürk devrimlerinden yana olmadığını da gösteriyor. AKP iktidarı demokrat ve laik anlayışı törpüleyebilmek için ve ortadan kaldırabilmek için Atatürk’e ve devrimlerine fütursuzca saldırmaktadır. Sayın Dengir Fırat’ın kabul edilemez söylemi bu saldırının bir yönünü ortaya koymaktadır. Medyayı ele geçiren AKP iktidarının saldırılarını ibretle izliyoruz. Bu duruş bile AKP iktidarının ve yandaşlarının demokrasiyi özümsemediklerini açıkça ortaya koyuyor.

YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN: NANKÖRLÜK YARATAN SÖZLER.

Anayasa Mahkemesi önceki başkanlarından Yekta Güngör Özden, Atatürk devrimlerinin Türk toplumunda travma etkisi yarattığını öne süren AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’a sert çıktı. Özden, “Yaşamlarını ve varlıklarını Atatürk ve arkadaşlarına borçlu olanların akıl dışı, terbiye dışı ve insanlık dışı yaklaşımları Türk ulusunun takdirleriyle yerini bulmalıdır” dedi.

Özden, Dengir Mir Mehmet Fırat’ın, Atatürk devrimlerini kastederek, “Türk toplumuna travma yaşatıldı. Bir gecede kıyafetlerini ve dillerini değiştirmeleri söylendi. Dinsel yolları dağıtıldı" şeklindeki sözlerini ANKA’ya değerlendirdi. Özden şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş süreçlerini yurttaşlık bilincine yerleştiremeyenlerin safsataları değişik ortamlarda ve zamanlarda bilgisizlik ve nankörlük yansıtan sözlerle açığa çıkmaktadır. Atatürk devrimlerinin kul köle olan insanı, devletin sahipliği, yurttaşlığa Arap milliyetçiliğinin kaynağı olan ümmeti ulusal taşıyan yüceliğine yaraşır olmayanlar dangur dungur konuşarak toplumsal barışı ve ulusal dayanışmayı tehlikeye sokmaktadır. Ayrılıkçı ve bölücülerin değişik kılık ve biçimde siyaset sahnesinde yer almaları düşündürücü ve üzücüdür. Yaşamlarını varlıklarını Atatürk ve arkadaşlarına borçlu olanların akıl dışı, terbiye dışı ve insanlık dışı yaklaşımları Türk ulusunun takdirleriyle yerini bulmalıdır.”

EĞİTİMCİLERDEN AKP’Lİ FIRAT’A TEPKİ


AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın Atatürk devrimleri için “Türk toplumu bir travma yaşamıştır” sözlerine eğitimcilerden tepki geldi. Eğitimci camiası, Fırat’a Atatürkçü düşünceyi içine sindirmesi önerisinde bulunurken, “bu tür düşünceler Türkiye’yi geriye götürmeye yöneliktir” tepkisinde bulundu.
New York Times’a konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Atatürk devrimleri için “Türk toplumu bir travma yaşamıştır. Bir gecede kıyafetlerini, dillerini değiştirmeleri istenmiştir. Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırılmıştır” dedi. Fırat’ın sözlerine eğitim camiasından gelen tepkiler şöyle :

-“TÜRKİYE’Yİ TEKRAR O GÜNE GÖTÜRMEYE ÇALIŞAN DÜŞÜNCELER”-

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras: "Ben bunun için çok bir şey söyleyemem. Atatürkçü düşünce ve Atatürk’ün koyduğu ilkeler, Türkiye’nin o yıllardaki zor günlerinden bu güne gelmesini sağladı. Bu düşünceler ise Türkiye’yi tekrar o güne götürmeye çalışan düşünceler. Hiçbir toplum sadece dinsel düşünce ile gelişme sağlayamamıştır."
Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli: "AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Türkiye’yi İran, Arabistan gibi bir ülke gibi olsun istiyor. İçine Atatürkçü düşünceyi sindiremiyor. Çağdaş hukuku içine sindiremeyen ve sosyalleşmeye karşı bir milletvekili. ‘Biz ne yaptık da bizimle ilgili dava açtılar’ deniyor. Daha neye yapacaklar. Partiyi kapatmaya çalışıyorlar Gericilik için uğraşıyorlar."

-“FIRAT, KENDİSİNİ ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINA ANLAMAYA ZORLAMALARIDIR”-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: "AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat bu açıklaması ile pişmiş aşa su katıyor. Bir devlet adamı olarak böyle bir şeyi söylemesi bu ülkeye, bu ülkenin huzur ve mutluluğuna hiçbir değer katmaz. Devlet adamların işi boş işlerle uğraşmak olmamalıdır. Fırat, kendisini Atatürk ilke ve inkılaplarına anlamaya zorlamalarıdır. Diğer yandan Atatürk, ve İslam dinini karşı karşıya getirme çalışmaları yeni değildir ve asla doğru da değildir. Atatürk bu ülkenin bu milletin temel değerlerinde her zaman saygıyı esas almış ve yeni TC temellerini atarken bu saygının üzerine bina etmiştir. Kimse Atatürk’le İslam’ı karşı karşıya getirmesin. Böyle bir anlayışın ülkemizin huzur ve mutluluğuna hizmet etmeyeceği gayetaçıktır."

(ANKA)AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın New York Times’ta yer alan "Türk toplumuna travma yaşatıldı. Bir gecede kıyafetlerini ve dillerini değiştirmeleri söylendi. Dinsel yolları dağıtıldı" şeklindeki sözlerine kendi partisi de tepki gösterdi.

Fırat’a AKP içinden ilk tepki Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem’den geldi. ANKA’ya açıklama yapan Erdem, Fırat’ın sözlerini "sarfedilmemesi gereken gerici laflar" olarak değerlendirdi. Erdem, "Türkiye, Cumhuriyet döneminde devrimlerini yaptı ve şimdi normal yolunda ilerliyor, ilerlemesi lazım. Artık geriye dönüp de 'şöyle oldu böyle oldu' demenin bir faydası da yok. Onun için ileriye bakmamız lazım" dedi.
Türkiye’nin gergin bir dönemden geçtiğine de işaret eden Erdem, "Böyle bir dönemde daha fazla gerginliğe meydan vermemek gerektiği kanaatindeyim. Dengir Fırat, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve partinin ikinci adamı. Bu bakımdan söyledikleri önemli ama hangi anlamda söyledi, niçin söyledi bilmiyorum" diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri