Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fişçi müdürlere soruşturma!

30 Mayıs 2008 / 09:23
Meslektaşlarını fişleyen polis müdürlerine soruşturma.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Emniyette (F) Tipi Örgütlenmenin Etkin Elemanları' adıyla 57 polis hakkında liste hazırlayan polis müdürlerine, soruşturma başlattı.

Savcı Mehmet Cihan Kısa, 4 polis müdürünü yargılamak için İçişleri Bakanlığı'ndan izin istedi. Bakanlık da, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necati Altıntaş, Personel Daire Başkanı İbrahim Selvi, emniyet müdürleri Mevlüt Demir ile Mehmet Akdeniz hakkındaki iddiaların soruşturulması için müfettiş görevlendirdi. Edinilen bilgilere göre savcılığın yazısında, fişleme listesinin Altıntaş, Selvi ve Akdeniz tarafından paraflandığı belirtiliyor. Listede yer alan el yazıları hakkındaki bilirkişi raporu da dikkate sunuluyor. El yazılarının Mevlüt Demir ve İbrahim Selvi tarafından kaleme alındığı vurgulanıyor.

Listede adı geçen Ömer Zeren'in avukatı Mücahit Topaloğlu'nun suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti. Savcı Kısa, Topaloğlu'nun suç duyurusunu Emniyet Genel Müdürlüğü'ne göndererek listeyi hazırladığı öne sürülenler hakkında ön inceleme yapılması gerektiği sonucuna ulaşıldığını bildirdi. Emniyet'e gönderilen yazıya göre, hazırlanan listeyi Altıntaş, Selvi ve Akdeniz paraflamış. Yazıda, hazırlanan listede yer alan el yazıları hakkındaki bilirkişi raporuna da yer veriliyor. Bilirkişi raporuna göre, listede yer alan el yazıları Mevlüt Demir tarafından kaleme alınmış. Bilirkişi, listeye el yazısı ile eklenen "Bozkurt ve Karagöz" yazılarının ise Personel Daire Başkanı İbrahim Selvi tarafından kaleme alındığını rapor etti. Savcı kanalı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda emniyette 57 personel hakkında liste hazırladığı öne sürülen polis müdürleri hakkında ciddi ithamlarda bulunuluyor. Yazıda, polis müdürlerinin sahte belge düzenleyip iftira attıkları, hakarette bulundukları iddiaları sıralanıyor.

İrticayla mücadeleden ödül

'Emniyette (F) Tipi Örgütlenmenin Etkin Elemanları' adlı listeyi İP'nin genel sekreteri olan ve Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan avukat Nusret Senem, başsavcılığa sunmuştu. Listede adını gören Başkomiser Ömer Zeren konuyu yargıya taşımıştı. Zeren, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'a da bir yazı göndererek, "Böyle bir rapor var mı? Varsa listede isimleri yer alan bu kişiler hakkında neler yapıldı? Bu listeyi hazırlayanlar hakkında nasıl bir işlem yapıldı?" diye sormuştu. Zeren'in daha önce "irtica ile mücadeledeki başarısından" dolayı ödüllendirildiği de ortaya çıktı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1512 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri