Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fısıltı Borsayı Uçurdu

30 Temmuz 2008 / 12:53
Uluslararası borsalardaki yükselişle birlikte içeride kapatma davasının piyasanın istediği şekilde sonuçlanabileceğine yönelik beklentiler borsayı uçuruyor
Eren Güler'in haberi

Dün yüzde 2.7 artışla 39 bini aşan borsa bugün de hızla 40 binin üzerine çıktı. Borsa ilk seansı yüzde 4.16 artışla 40 bin 783 puandan noktalarken, dolar ise 1.19 seviyesinin altına sarktı.

Piyasalardaki bayram havası tüm hızıyla sürüyor. İçeride yaşanan siyasi karmaşadan dolayı rakiplerinden çok geride kalan İMKB, son haftalarda bu farkı kapatmaya başladı. Öyle ki son bir ayda yaşanan yükseliş yüzde 17'e dayandı.

KAPATMA DAVASI YÜKSELİŞİ TETİKLEDİ

Piyasaları değerlendiren uzmanlar, bu yükselişte önemli bir noktaya dikkat çekiyor: AKP kapatma davası...

Önceleri olumsuz algılanan ve Türkiye'nin yurtdışı ile ayrışmasına neden olan kapatma davası, son dönemde ise yükselişin en önemli motoru oldu. Özellikle yabancı kurumlardan gelen AKP'nin kapatılma ihtimalinin zayıfladığı, kapatılsa bile siyasi istikrarın fazla bozulmayacağına yönelik yorumlar piyasada hareket yarattı. Yurtdışında içeriye para yağarken, bu para hem faizlerin ve doların düşmesini hem de borsanın yükselmesini sağladı.

Uzmanlar, özellikle dün JP Morgan'dan gelen raporun piyasadaki olumlu havayı katladığını düşünüyor. Türk hisse senetleri ile ilgili tavsiyesini yükselten JP Morgan, buna gerekçe olarak da AKP davasından piyasa dostu karar çıkma ihtimalinin yüksek olmasını gösterdi. JP Morgan'a göre AKP'nin kapatılması ve Başbakan Erdoğan'ın siyasi faaliyetlerinin yasaklanmasını içeren en kötü senaryoda bile AKP TBMM'deki çoğunluğunu koruyacak veya yeni bir parti kurulacak. Sonuçta hükümetin devamlılığı sürecek.

BORSA YÜKSELİYOR

Borsa dünkü yükselişin ardından bugüne de hızlı başladı. Endeks yaklaşık iki ay aradan sonra ilk kez 40 bin puanı aşarken önce 40 bin 500 seviyesine kadar yükseldi. İlk seansın ortalarında yüzde 3'ün üzerinde bir artışla 40 bin 400-500 bandında hareket eden borsa sonrasından daha da hızlanırken ilk seansın kapanışında 40 bin 783 puana tırmandı. İlk seanstaki değer artışı ise yüzde 4.16 olarak ölçüldü.

Dolar tarafında da düşüş devam ediyor. Önceki günlerde 1.20'nin üzerini zorlayan dolar bu çabasından başarılı olamadı. Dolar kuru dün 1.20'nin, bugün de 1.19'un altına geriledi. Dolar serbest piyasada 1.1880-1.1890 YTL'den el değiştiriyor.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Piyasada bundan sonraki dönem için AKP davasının sonucunun beklenmesi gerektiği görüşü ağır basıyor.

Borsadaki alımların AKP'nin kapatılmayacağı beklentisi ile yapıldığını öne süren uzmanlar, tersi bir karar çıkmasının borsada satışlara neden olabileceğini belirtiyor. Yaşanan hareketi bir trend olarak algılayan uzmanlar ise borsanın önünde daha uzun bir yol olduğunu ifade ediyor.

Piyasadaki hareketi değerlendiren Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, 'Borsa artık hastaneden taburcu oldu' diye bir ifade kullanırken yükselilşin devamını beklediğini kaydetti. "Önümüzdeki 3 ila 6 aylık vade için İMKB'de rahatlama görebiliriz" diyen Uskuay, şöyle devam etti:

"İMKB bir önceki tabanına geri dönüş yaptı ve bant değiştirdi. Bu trend değişimi, bakış açısının değişmesine ve gelecek dönemlerde yeni bir orta vadeli yükseliş dalgasına işaret edecek. Trend değişimini, İMKB'nin ağır yaralar sonrasından yoğun bakımdan çıkması ve taburcu olması şeklinde yorumlayabiliriz."
Kaynak:
Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri