Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fıstık kredi kartı gibi

10 Temmuz 2008 / 13:08
Fıstık Gaziantepli çitfçilerin imdadına yetişti. Nakit sıkıntısına düşen üreticiler fıstığı kredi kartı gibi kullanıyor.

Hububattan bekledikleri kazancı elde edemeyen Gaziantepli çiftçiler, ihtiyaçlarını bir ay sonra hasadına başlayacakları Antep fıstığını teminat göstererek satın alıyor.

Zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için bahçelerinde olgunlaşmakta olan Antep fıstıklarını teminat göstererek alışveriş yapmaya başladıklarını ifade eden çiftçiler, şunları anlattı:

''ALAN MEMNUN SATAN MEMNUN''

''Bu yıl buğday ve arpamız olmadı ama fıstığımız bol. Zor durumda kaldık ama imdadımıza fıstık yetişti. Zorunlu ihtiyaçlarımızı esnaftan fıstık zamanı ödemek koşuluyla karşılayabiliyoruz. Esnaf da memnun biz de memnunuz. Biz ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz, piyasadaki durgunluktan şikayet eden esnaf da satış yapabiliyor. Çiftçiye borcunu fıstık hasadından sonra ödemek koşuluyla ürün satan çok esnaf var.''

FISTIK KREDİ KARTI OLDU

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ömer Çelik, ''Çiftçi tanıdığı bir esnafa gidip borcunu önümüzdeki günlerde hasat edeceği Antep fıstığını satarak ödeyeceğini söyleyerek alışveriş yapıyor. Yani bahçesindeki fıstığı kredi kartı gibi kullanıyor'' diye konuştu.

Ömer Çelik, esnafla çiftçi arasında Antep fıstığının teminat gösterilmesiyle gerçekleşen ticarette alanın da satanın da memnun olduğunu vurguladı.
Kaynak:
Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri