Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Forbes'in arananları

30 Nisan 2008 / 10:21
Finans çevrelerinin dergisi dünyaca ünlü Forbes, 'Dünyanın en zengin isimleri' listesinden sonra, şimdi de FBI'ın da aradığı 'Dünyanın en çok aranan suçluları' listesini hazırladı.
'Dünyanın En Zenginleri' listesiyle ünlü Forbes dergisi, ilginç bir çalışmaya imza attı. Finans çevrelerinin saygın dergisi Forbes bu kez 'Dünyanın en çok aranan suçlular' listesini yayınladı. Listenin başında ise ABD'nin en çok aradığı El Kaide lideri Usame Bin Ladin yer alıyor. Yıllardır aranan ve başlarına milyon dolarlarca ödül konan isimler suç dünyasının 'top 10'u olarak FBI'ın da liste başları. Yakalanmalarına yardımcı olan kişilerin milyon dolarlarla ödüllendirileceği, kırmızı bültenle dünyanın dört bir yanında aranan Forbes'ın listesindeki isimler işte bunlar:

Bush Ladin'i ölü ya da diri istiyor

Liste başında 5 yıldır bir numara olan El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'da saklandığı tahmin ediliyor. ABD Başkanı George Bush, Usame Bin Ladin'i ölü ya da diri istiyor. New york mahkemesinde gıyabında yargılanıyor. 11 Eylül saldırılarının yanısıra 200 kişinin öldüğü Kenya ve Tanzanya'daki Amerikan elçiliklerine düzenlenen saldırılardan sorumlu tutuluyor.

Uyuşturucunun baronu Marin

Pedro Antonio Marin Kolombiya'daki Marksist FARC grubunun lideri. Uyuşturucu ticareti ve fidye için adam kaçırmak gibi yasadışı işlere karıştı. Kolombiya kokainin yarısının ticaretini yapıyor. Dünyadaki kokainin yüzde 45'ini yönlendiriyor. Yedinci sırada.

Afrika kıtasının en çok aranan soykırımcısı

Afrika kıtasının en çok arananı Felicien Kabuga. Ruanda'da 1994 yılında 800 bin insanın ölümüyle sonuçlanan katliamlardan sorumlu tutulan Kabuga, uluslararası mahkemede İnsanlığa karşı suç işlemekten suçlu bulundu. Listenin altıncı sırasında.

Dördüncü sırada işadamı var

Davud İbrahim Kaşkar, Hindistan'ın bir numaralı suç örgütü D Company'nin başında yer alıyor. Örgütün merkezi Mumbai. Yıllardır uyuşturucu ticaretinden sahte marka üretimine kadar silah kaçakçılığından cinayete kadar her türlü yasadışı faaliyetin içinde yer aldı. Listenin dördüncü sırasında yer alıyor.

Meksika'nın baronu kamyonla kaçmıştı

Meksika'nın en güçlü uyuşturucu baronu olan Joaquin Guzman bir zamanların uyuşturucu baronu Kolombiyalı Pablo Escobar'dan daha tehlikeli. Guzman, Kolombiya kokainini ABD'ye nakledip pazarlayan en büyük uyuşturucu patronu. 2001'de yargılanıp Meksika'da yargılandıktan sonra ABD'ye teslim edilmesi kararlaştırılan Guzman ABD'ye götürülmeden kısa süre önce çöp kamyonuna saklanıp hapisten firar etmişti.

4 milyon dolar ödüllü 'akraba işkencecisi'

Kanadalı Amid Tahvili, Kasım ayında cezaevinden kaçmıştı. Adam kaçırma ve tecavüzden yargılanan Tahvili uyuşturucu parasından 500 bin dolar çalan ortağının akrabalarına işkence yapmaktan tutuklanmıştı. Listede onuncu sırada.

Kimin güzel olacağına bile karar veriyorlar

Rus mafyasının yeni yüzü Alim- zhan Tokhtakhounov listede üçüncü sırada. Uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı ve çalıntı otomobil ticareti alanlarında çok güçlü. Güzellik yarışmalarında da kimlerin kazanacağını belirliyor.

İtalya'da yeraltının 'Şeytan' patronu

Matteo Messina Denaro. Lakabı Şeytan. Başına 5 milyon dolar ödül var. Listede 5. sırada. İtalyan mafyası ya da Cosa Nostra'nın lideri Bernando Proven- zano'nun yakalanmasından sonra liderliği devraldı. Başına 5 milyon dolar konmuş durumda. Listenin beşinci sırasında.

Çocuk kaçakçısı Ugandalı Joseph

Uganda'da faaliyet gösteren 'Tanrının Direniş Örügütü' adlı yasadışı örgütün lideri Joseph Kony. Çocuk kaçırarak savaştırmakla suçlanıyor. Bugüne kadar 60 bin insanı kaçırdılar. Bunlardan 30 bini çocuk. Başına 3 milyon dolar kondu. Listenin sekizinci sırasında.

ABD peşinde, o Sicilya'da tatilde

ABD'nin Boston kentinde bulunan Winter Hill Gang adlı suç örgütünün lideri James 'Whitey' Bulger. Uyuşturucu ticareti ve haraç toplamakla suçlanıyor. 4 milyon dolar ödüllü, Sicilya'da olduğu söyleniyor. Dokuzuncu sırada.

Yeni Şafak

Bu haber toplam 10420 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri