Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fotoğraflar arasındaki benzerlik

03 Ekim 2008 / 10:13
ABD Senatosu'nun onay verdiği kurtarma paketini, Temsilciler Meclisi bugün görüşecek. Oylama öncesi çekilen bu fotoğraf 1929 yılındaki 'kara günü' hatırlattı.
ABD Senatosu, 700 milyar dolarlık kurtarma paketine onay verdi, dünya nefes aldı. İlk paketi reddeden Temsilciler Meclisi'nin de bugün yasaya geçit vermesi bekleniyor. Oylama öncesi çekilen bu fotoğraf 1929 yılındaki 'kara günü' hatırlattı.

79 YIL SONRA PANiK HAVASI

Burası New York'taki Federal Hall binası. Ekonomik çöküşün şokundaki halk George Washington heykeli önünde bir açıklama bekliyor. Ve 79 yıl sonra aynı yer. Gazeteci ordusu Borsa'dan canlı yayına geçmek için oylama sonucunu izliyor.

Senato 'evet' dedi, gözler Temsilciler'de

ABD Senatosu, yüzyılın mali krizinden çıkmak için hazırlanan 700 milyar dolarlık paketini bazı değişikliklerle onaylayarak 'topu' Temsilciler Meclisi'ne attı. 74 senatörün 'evet' 25 senatörün ise 'hayır' dediği paketin resmiyet kazanabilmesi için ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde de onaylanması gerekiyor.

GÜVENCELER ARTIRILDI

Temsilciler Meclisi hafta başında yaptığı oylamada, vergi mükelleflerine ağır yük getirecek paketi reddetmişti. Bush yönetimi ise, yeni paket üzerinde yaptığı değişikliklerle, Temsilciler Meclisi'nin onayını alabilmeyi hedefliyor. Kurtarma paketinin bugün TSİ ile akşam saatlerinde Temsilciler Meclisi'nde oylanması bekleniyor. Orta gelir düzeyi başta olmak üzere, halk için on milyarlarca dolar tutarında vergi indirimleri sağlanarak paket daha cazip hale getirildi. Bankacılık sistemine güvenin artmasına ve bankaların yeni krediler vermeleri yönünde cesaretlendirilmesine yönelik bir öneri de, sigortalanacak mevduat limitlerinin 100 bin dolardan 250 bin dolara yükseltilmesini öngörüyor.

Buffet'tan GE'ye destek

ABD'li ünlü işadamı Warren Buffet, General Electric'e 3 milyar dolar yatırım yaptı ve şirket operasyonlarına fon sağlamak adına daha fazla nakit kazanmak için 12 milyar dolar değerinde hissesini satacağını açıkladı. Buffet'ın Berkshire Hathaway şirketinin 3 milyar dolar değerinde imtiyazlı hisse alacağı ve bu hisselerin yıllık %10 temettü getirdiği belirtildi. Berkshire ayrıca, 22.25 dolar üzerinden 3 milyar dolar değerinde imtiyazsız hisse senedi almak için beş yıl için yetki aldı.

Erdoğan'ın gözü İMKB'de

ABD kaynaklı ekonomik krizin etkileri sert şekilde hissedilmeye devam ederken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram tatilinin ardından bugün açılacak borsa öncesinde ekonomiden sorumlu bakanlardan bilgi aldı. ABD Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada 700 milyar dolarlık tedbir paketinin reddedilmesi piyasaları altüst ederken, İMKB, Türkiye'nin bayram tatilinde olması nedeniyle bu sarsıntıdan etkilenmemişti. Herkesin gözü, Türkiye'de bugün açılacak borsaya çevrilirken, Başbakan Erdoğan da dün konuya yönelik olarak Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren ile Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'ten bilgi aldı.
Kaynak:
Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri