Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önce sütü bozuktu şimdi kanı bozuk

24.02.2010 12:07
FP’nin kapatılma kararında önemli bir rol oynayan ‘’Sütü Bozuk’’ tartışması, 9 yıl sonra bu kez AKP’de ‘’Kanı Bozuk’’ sözcüğü ile sıkıntıya yol açtı. 2 milletvekiline uyarı ya da kınama cezası verilecek.

Fazilet Partisinin kapatılma kararında önemli bir rol oynayan ‘’Sütü Bozuk’’ tartışması, 9 yıl sonra bu kez AKP’de ‘’Kanı Bozuk’’ sözcüğü ile sıkıntıya yol açtı. İktidar partisi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının muhtemel bir kapatma davasında kullanmaması amacıyla, iki milletvekili hakkında disiplin işlemi başlattı.

2001 yılında FP Tokat milletvekili Bekir Sobacı, ‘’Türkiye sütü bozuk bir 28 Şubat sürecinden geldi’’ demiş ve FP’nin kapatılma davasına girerek, milletvekilliği düşürülmüştü. Bu kez de AKP Çorum milletvekili Ahmet Aydoğmuş, ‘’İktidara karşı çıkanların kanı tahlile yollanmalı. Bu kanı bozuklar gizli sözleşmeler yaparak, ihanet etmişlerdir. Bir paşa askeri bilgileri İsrail’e pazarladı. PKK'lıdan hiç bir farkı yoktur’’ dedi. Kahramanmaraş milletvekili Avni Doğan ise ‘’ 40 yıldır onlar muhafazakarları, başörtülüleri fişledi, şimdi sıra bizde’’ diyince her iki milletvekili hakkında disiplin incelemesi başlatıldı.

‘’SÜTÜ BOZUK’’ VEKİLLİĞİNİ BİTİRDİ

FP’li Sobacı, 12 Nisan 2001’de TBMM’de kürsüden "Dinî inanışı, kültürü, yaşayışı rencide edilen, yasaklanan milyonlar var. Türkiye'de eğer, birileri silahlı gücüne güveniyorsa bilsinler ki, Şahları, Marcosları ve Sovyetlerdeki ideolojik devleti koruma görevini, Kızıl Ordu dahi yerine getiremedi’’ demişti. Bu sözler üzerine oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Murat Sökmenoğlu Sobacı’yı uyarmış, Sobacı ise "Türkiye sütü bozuk bir 28 Şubat sürecinden sonra geldiği noktada bugün debelenmekte, çıldırmaktadır" diyerek sözlerine devam edince Sökmenoğlu ‘’Kimin sütü bozuk belli değil..." diyerek mikrofonun sesini kesmişti. Genelkurmay ve Adalet Bakanlığı Sobacı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Sobacı’nın bu sözleri FP kapatma davasında da yer almış ve Anayasa mahkemesi FP'yi kapatırken, Sobacı'nın milletvekilliğini de düşürmüştü.

 
Bu haber toplam 1998 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri