Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa bugün ektiğini biçiyor

05.07.2009 12:26
Yıllarca PKK'yı destekleyen Fransa şimdi sırtını sıvazladığı teröristlerle savaşıyor.
Fransa'da yaşayan Kürt kökenli vatandaşların son dönemde PKK'lı teröristlere yönelik artan şikayet ve ihbarlarıyla harekete geçen Fransız güvenlik güçlerinin operasyonlara başlaması üzerine örgüt, sokak terörünü tırmandırmaya başladı. Operasyonları protesto etmek maksadıyla önceki gün başkent Paris'te toplanan PKK mensubu 20 teröristin, Liberation gazetesinin merkez binasını işgal ettikleri bildirildi.

ÖCALAN POSTERLERİ ASTILAR

Gazete çalışanlarını rehin alan ve binaya yasaklı terör örgütünün sembollerini ve terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterlerini asan PKK'lı teröristlerin, Fransa, Almanya, ABD ve Türkiye aleyhinde sloganlar attıkları kaydedildi. Öte yandan, Bordeaux kentinde izinsiz gösteri yapmak isteyen terör örgütü mensupları, Sante Cathererine Caddesi'ni tramvay ve araç trafiğine kapatıp çevredeki araçları ateşe vererek, iş yerlerinin camlarını kırdı. Fransız güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine örgüt yandaşlarının olay yerinden kaçtığı, ancak eylemleri organize ettiği belirlenen "Saim" kod adlı terör örgütü sorumlusunun gözaltına alındığı bildirildi. Fransız antiterör polis ekiplerinin geçen hafta gerçekleştirdikleri operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında terör örgütü uzantısı derneğin başkanı D.Y.'nin de bulunduğu 4 terör örgütü mensubu tutuklanarak cezaevine konulmuştu.
Yakalanan PKK'lıların, "terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütüne mali destek sağlamaya yönelik haraç almak, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı yapmak, kara para aklamak" suçlarından mahkeme önüne çıkarılacakları kaydedildi. Fransa'da terör örgütüne yönelik geçen ay gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 30'u bulmuştu.

Sarkozy İnadından vazgeçmiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Doğu ile Batı arasındaki önemli bir köprü olarak nitelediği Türkiye'yi, "AB'ye tam üye olacak ülkeler arasında görmediğini" belirterek, "imtiyazlı ortaklık" önerisini tekrarladı. İsveç'in, Türkiye'ye AB üyeliği konusunda verdiği büyük destekten dolayı bu ülkeye haziran ayında yapacağını açıkladığı ziyaretini son anda erteleyen Sakozy, Stockholm'e gelerek İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile görüştü. Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili görüşlerini açıklayan Sakozy, "Bu konuda farklı düşündüğümüzü herkes biliyor. Türkiye'yi AB'ye alınacak tam üyeler arasında değil, Doğu ile Batı arasında önemli bir köprü ülke olarak görüyoruz" dedi.
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri