Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa Erivan Açılımını Destekliyor

04 Aralık 2008 / 08:53
Fransız hükümeti, sözde soykırımı inkar etmeyi suç sayan tasarıyı ilk kez açıkça reddederek yasalaşmasını engelledi.
Fransa'da hükümet, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin senatonun gündemine alınmasına ilk defa açıkça karşı çıktı. Mecliste Sosyalist Parti milletvekili Rene Rouquet'nin soru önergesini yanıtlayan yerel yönetimlerden sorumlu Bakan Alain Marleix, hükümetinin 2006'da Mecliste kabul edilen yasa teklifini senatonun gündemine almak istemediğini söyledi. Fransız Bakan, “parlamenterlerin tarihçilerin işine karışmamasını” savundu ve bu yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye'nin tepkisine dikkati çekti. Mecliste kurulan bir araştırma komisyonu, iki hafta önce yayımladığı raporda, parlamentonun tarihi konularda yasa yapmasına karşı çıkmıştı.

YASALAŞMASINA GEREK KALMADI

Fransız bakan, Fransız yasalarının her türlü ırkçı şiddeti tahriği cezalandırdığı için tasarının yasalaşmasına gerek olmadığını söyledi. Bakan Marleix, tarih hakkında yasalar çıkarmanın parlamentonun işi olmadığını, tarihi yazma ve yorumlama işinin tarihçilerin görevi olduğunu dile getirdi.


ARTIK GÜNDEME GELMEYECEK

Fransa Parlamentosu 2001'de “Fransa Ermeni soykırımını tanır” şeklinde hukuksal yaptırımı olmayan tek cümlelik bir yasa çıkarmıştı. Ülkedeki Ermeni diasporası kuruluşlarının baskısıyla, 2006'da “soykırımın inkarının cezalandırılmasını” öngören bir yasa tasarısı da kabul görmüştü. Tasarısının yasalaşması için senatodan da geçmesi gerekiyordu. Bu son gelişmeyle, yasa tasarısının, en azından şu anda görevde olan hükümet döneminde, gündeme gelmesi beklenmiyor. “Soykırım” tasarıları 90'lı yılların sonlarından bu yana Fransız -Türkiye ilişkilerini zedeliyor. Ancak Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin artık bu konuda daha sessiz kalması, “Fransa'nın, ilişkileri düzeltme çabası” olarak yorumlanıyor.


Gül'ün ziyareti güçlü bir jest

Fransız Bakan Alain Marleix, “Eski Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Ermeni toplumunun katliamların kurbanı olduğunu kimse inkar edemez“ ifadelerini kullanarak "ancak buna karşılık, yaşanan olaylar konusunda Türkiye'nin bir 'bellek çalışması' yapmaya başladığını, bunun cesaretlendirilmesi gerektiğini ve Ermenistan'la diyalog konusunda son aylarda yeni bir dinamiğin oluştuğunu" hatırlattı. Fransız bakan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Erivan ziyaretini ise "tarihi, çok cesaret verici ve güçlü bir jest” olarak tanımladı.Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri