Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa Gazze'de Casusluk Yapıyormuş

10 Ekim 2008 / 17:57
Fransız bakanın Gazze'deki Fransız kuruluşlarının kendilerine casusluk yaptığını ima etmesi, Fransız STK'larını ayağa kaldırdı
Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Gazze'deki Fransız sivil toplum kuruluşlarının HAMAS hakkında bilgi topladıklarını söyledi. Ancak Gazze'de bulunan iki Fransız insani yardım kuruluşu, bakanın bu sözlerini yalanladı.

Kouchner, yaptığı konuşmada, "HAMAS ile resmi bir irtibatımız yok. Ancak gayri resmi olarak özellikle Gazze Şeridi'nde çalışan uluslararası kuruluşlar, Fransız sivil toplum örgütleri bize bilgi veriyor" ifadesini kullandı.

Medecins Sans Frontiers (MSF) ve Medicins Du Monde (MDM) Gulf News'e, Kouchner'in Kudüs'te 5 Ekim'de yaptığı konuşmanın dayanaksız ve tehlikeli olduğunu belirterek, bakanın, kendilerinin Filistin topraklarındaki çalışmalarını şüpheli duruma getirdiğini bildirdiler.

MDM ve MSF'den yapılan açıklamada, "Resmi veya gayri resmi Hamas veya diğer Filistinli siyasi gruplar hakkında Fransa dışişleri bakanlığına hiç siyasi bilgi verilmedi. Bu iddiaların hiç temeli yok. Fransa hükümetine hiç bir şekilde bilgi verilmedi" dendi.

Kouchner'in ofisinden 7 Ekim'de yapılan açıklamada ise, önceki açıklamaya açıklık getirilerek Fransız sivil toplum örgütlerinin değil daha çok düşünce kuruluşlarının kastedildiği ileri sürüldü.

İşgal topraklarındaki MSF misyonu başkanı Dr. Duncan McLeam, Gulf News'e, "Böyle bir açıklama yetersiz. Hasar verildi ve önceki açıklamanın tahribatı ise büyük bir gerçek" diye konuştu.
Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri