Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Burka karşıtıydı, Müslüman oldu

24.07.2010 20:50
Burkaya hayır diyen bakan Müslüman oldu

Burka ve peçe konusunda sert kararlara imza atmasıyla bilinen Fransa’nın Göç ve Milli Kimlik bakanı Eric Besson din değiştirip Müslüman olduğunu açıkladı.
 
Kamusal alanda burkanın yasaklanmasında
büyük rol oynadığı bilinen 52 yaşlındaki Fransız bakan, 28 yaşındaki Tunuslu bir kızla evlenerek İslam’ı seçtiğini açıkladı.

Tunuslu Yasemin Tercüman’la evlenmesi gündeme geldiğinde magazin gazetelerinin baskısına maruz kalan Besson, Yasemin’le yaşadığı aşk hayatının kişinin özeline girdiğini ve bu konuda üzerine gelinmesinden memnun olmadığını dile getirmiş ve Fransa’nın laik karakterine sıkı bir şekilde bağlı olduğunu ifade etmişti.

Yasemin’in ailesini ziyaret için Tunus’a giden Fransız bakan, orada da gazetecilerin ilgi odağı oldu. Bakanın ziyareti sonrası Tunuslu Yasemin’in annesiyle konuşan gazeteciler, annesine kızıyla tanıştıktan sonra İslam’ı seçtiğini ve bu şekilde bir Müslümanla evlilik yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdiğini bildirdiler.


Besson, Fransa’da başlattığı “ulusal kimlik”tartışmaları ile son aylarda kamuoyunda önemli ölçüde isminden bahsettirmişti.

HaBertaraf.com/Samet Doğan

Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri