Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FRANSA Müslüman askeri hacca gönderiyor

16.09.2009 22:21
Türkiye’de dindar subaylar YAŞ kararları ile ordudan atılırken, Fransız ordusunun, Müslüman personelini özel uçakla hacca göndereceği öğrenildi
Türkiye’nin laiklik konusunda örnek aldığı Avrupa ülkelerinden Fransa’da, Genelkurmay bu yıl hacca gidecek olan personelinin hac organizasyonunu kendisi yapacak.

Türkiye’de her yıl düzenlenen Yüksek Askeri Şûra toplantılarında dindar subay ve astsubaylar sözde ‘irticai eylemlerde bulunduğu’ gerekçesiyle orduyla ilişiği kesilirken, Fransız ordusu büyük bir açılım yaparak bünyesinde bulunan Müslümanları, Savunma Bakanlığı’nın tahsil edeceği özel bir uçakla Suudi Arabistan’a götürecek ve burada hac farizasını yerine getirmelerini sağlayacak.

MODERN ORDULAR DİNE SAYGILI

Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığı ve laikliğin beşiği olarak bilinen Fransa’da, ordunun Müslüman personeline yönelik bu çalışmasının modern orduların personelinin moraline büyük önem vermesi şeklinde yorumlanıyor. Kanada’nın The Globe and Mail gazetesinde yer alan haberde, Fransız ordusunun bu politikasının ‘toplumun önünde’ şeklinde yorumlandı.

MÜSLÜMAN PERSONEL, RAMAZAN VE CAMİLERİ İŞLEYEN BİR DERGİ ÇIKARDI

Fransız toplumunda din ve devletin birbirinden ayrılmasına rağmen, Fransız ordusu kendi Müslüman personelinin dini ihtiyaçlarını karşılamak için bu yıl ilk defa gerçekleştireceği hac organizasyonunun yanı sıra, ordu birliklerinde helal yiyecek servisi ve mescitler açılmasına da ön ayak oldu. Fransız ordusunda görev yapan 30 imamdan biri olan Muhammed Ali Burhab, orduda ilk defa bir dergi yayınladıklarını ve bu dergide Ramazan’la ilgili makaleler ve cami fotoğrafları yayınladıklarını bildirdi.

ÖZEL UÇAKLA GÖNDERİYOR

“Laik bir kurumun (ordu) bünyesinde yayınlanan bir dergide cami fotoğrafı yayınlamak yeni bir şey” diyen Fransız ordusunda görevli imam Burhab, ordunun tüm sosyal ve siyasi tartışmalardan uzak durduğunu söyledi. Öte yandan Fransız Savunma Bakanlığı’nın tahsis edeceği özel bir uçakla hacca gidecek olan Müslüman personel, 3000 Euro ödeyecek. Bu rakam özel acentelerin fiyatlarıyla karşılaştırıldığında daha düşük görünüyor. Fransız ordusundaki Müslümanların Mekke ve Medine’deki barınma ihtiyaçları ise Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Vakit
Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri